ŚLĄSKA SCENA LITERACKA
śląska scena literacka

ŚLĄSKA SCENA LITERACKA

Spotkanie V

Kiedy: 4 grudnia 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów, sala 211

Prowadzenie: Weronika Górska i Radek Kobierski

Wstęp wolny

Gośćmi piątego spotkania z cyklu ŚLĄSKA SCENA LITERACKA będą Sabina Waszut i Marcin Melon, pisarze, których twórczość koncentruje się wokół tożsamości, historii i języka Ślązaków.

Porozmawiamy między innymi o pisaniu o Śląsku i po śląsku, o konstruowaniu kobiecych i męskich bohaterów oraz o przełamywaniu stereotypów.

Wybór cytatów z twórczości autorów [plik pdf, 240 kb, dokument otworzy się w nowym oknie]

ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorami i Autorkami z województwa śląskiego, reprezentującymi różne gatunki, style, tematyki i wrażliwości.

Sabina Waszut – rocznik 1979. Polska pisarka i felietonistka. Autorka kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Debiutancka powieść „Rozdroża” (wyd. Muza) została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Za powieść „Narzeczona z getta” (wyd. Książnica) i „Emigranci. Podróż za horyzont” (wyd. Książnica) autorka została nominowana do nagrody „Książka Roku” portalu Lubimyczytać.pl. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury. Współpracuje z miesięcznikiem kulturalnym Chorzów Miasto Kultury, gdzie pisze felietony i opowiadania w odcinkach. Mieszka na Śląsku. Najczęściej można ją spotkać na górskich szlakach.

Marcin Melon – rocznik 1979. Pisarz, dziennikarz, nauczyciel, działacz regionalistyczny. Autor m.in. serii książek o Komisorzu Hanusiku, dwukrotny zwycięzca konkursu "Gazety Wyborczej" na jednoaktówki pisane po śląsku. Twórca programów edukacji regionalnej i licznych projektów na rzecz śląskiej tożsamości.

 

 

 

Powrót