Marzena Baron, Mikołaj Matyja
Grafika przedstawia zdjęcia twarzy Marzeny Baron i Mikołaja Matyji. Obok twarzy Marzeny Baron widać fragment saksofonu

Marzena Baron, Mikołaj Matyja

Nova Scena Klasyczna #6

Kiedy: 28 listopada 2023 roku godz. 18.00
Gdzie: Strefa Centralna Katowice Miasto Ogrodów

Wstęp wolny

W programie m.in. utwory Bacha, Debussy’ego,Glinki, Williamsa.

 

W ostatnim tygodniu listopada zapraszam Państwa na wieczór muzyki saksofonowej z programem tworzącym zestaw nastrojów wielorakich. Marzena Baron i Mikołaj Matyja, utalentowani artyści-muzycy zarekomendowani przez Bartłomieja Dusia, profesora Akademii Muzycznej w Katowicach, dali się namówić na wspólny występ i dla przełamania jesiennej melancholii zagrają muzykę z dużą „szczyptą” optymizmu. Nieco współczesną (J. Williams), odrobinę archaiczną (J.S. Bach ), ciut intymną (C. Debussy), a w finale patetyczną (M. Glinka). Koncertują z pasją, nadają nieoczekiwane brzmienia saksofonom, zbliżając je kolorystycznie do odmiennego instrumentarium, np. grupy wiolonczel. Zapowiada się naprawdę ciekawy wieczór, ale do saksofonów nie muszę Państwa przekonywać... / Alicja Przytuła 

Marzena Baron – saksofon altowy, barytonowy 

Mikołaj Matyja – saksofon altowy, barytonowy

Yevheniia Prysiazhna – fortepian

Alicja Przytuła – idea i prowadzenie

Marzena Baron jest studentką Akademii Muzycznej w Katowicach klasy saksofonu dra Bartłomieja Dusia, laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali, m.in. X Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych we Wrocławiu, Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego CEA w Opolu, I Swiss International Music Competition w Lugano. Jako solistka wystąpiła na 30. Międzynarodowym Festiwalu Young Prague, Festiwalu im. Mendelssohna w Hamburgu.
Jako muzyk kameralny i orkiestrowy współpracowała z orkiestrą NOSPR, Filharmonią Śląską, Orkiestrą Muzyki Nowej, Orkiestrą Kameralną AUKSO. Dokonała prawykonań polskiej muzyki najnowszej, m.in. Agaty Zubel, Joanny Wnuk-Nazarowej, Jana P. Przegendzy.

Mikołaj Matyja edukację muzyczną rozpoczął w wieku ośmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Janiny Garści w Chrzanowie. Przez sześć lat uczył się u saksofonisty Mariana Kłeczka. Od 2016 r. kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im.Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie saksofonu profesora Bernarda Steuera. Szkołę muzyczną II stopnia ukończył z wynikiem celującym. Obecnie jest studentem drugiego roku Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie saksofonu dra Bartłomieja Dusia. Brał udział w warsztatach i kursach metodycznych prowadzonych przez wybitnych saksofonistów, takich jak Claude Delangle, Jérôme Laran, Vincent David.

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in.:

  • I miejsce na X Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2012), I miejsce w VII Konkursie Instrumentów Dętych Jupiter (2013),
  • I miejsce w II Festiwalu Klas Instrumentów Dętych w Kielcach (2014),
  • II miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Jupiter (2015),
  • II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pro Bohemia Ostrava (2019),
  • Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Pro Bohemia Ostrava (2023).

Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Powrót