Podziel się dzielnicą
dekoracja

Podziel się dzielnicą

Spacery z mieszkańcami katowickich dzielnic: Kostuchna i Podlesie

Chcesz poznać nieznane fakty i dowiedzieć się czegoś więcej o historii swojej dzielnicy?

Interesuje Cię architektura lub obszary przyrodnicze Katowic poza ścisłym centrum?

Jeśli tak, weź udział w spacerze, w którym równie ważny, co zaplanowana trasa będzie Twój udział!

Mamy nadzieję, że w trakcie wycieczki podzielisz się z nami opowieściami związanymi z życiem dzielnicy lub szczególnymi dla Ciebie i Twoich bliskich miejscami. Każda historia jest dla nas ważna i będzie stanowić wkład w proces przygotowywania mapy, w której uwzględnione zostaną istotne punkty dziedzictwa materialnego, a także opowieści, emocje i wspomnienia związane z Twoją Dzielnicą!

To również unikalna okazja, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak opowiadać o lokalnym dziedzictwie.

Czekamy zarówno na obecnych, jak i dawnych mieszkańców poszczególnych dzielnic, a także osoby chcące podzielić się wspomnieniami i historiami członków rodziny lub znajomych.

Na spacery obowiązują zapisy telefonicznie: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00), mailowo: rezerwacje[AT]miasto-ogrodow.eu lub za pomocą formularza dostępnego TUTAJ.

XI SPACER

Dzielnica Kostuchna

Kiedy: 24 września 2023, godz. 15.00

Miejsce zbiórki: Rondo Józefa Nowary na Bażantowie

Przewodnik:  Krzysztof Bywalec

Czy znasz dzielnice Katowic? Proponujemy spacer po dzielnicy Kostuchna.
Jakie tajemnice kryje ?
Czy wiesz, że w Kostuchnie działała kolejka linowa?
Czy wiesz jacy sławni ludzie tu się urodzili?
Czy wiesz, w którym roku wybudowano tu kopalnię?
Czy wiesz, że pewien zakład w Kostuchnie wizytował Prezydent RP Ignacy Mościcki?
Czy wiesz, że w Kostuchnie pracował nad swoimi wynalazkami inż Tadeusz Sędzimir?
Czy wiesz, że z Kostuskiej hałdy rozlega się szeroka panorama na Beskidy, Tatry, a także na miasta aglomeracji Górnośląskiej?
Jeśli chcesz się o tym wszystkim przekonać i poznać tą dzielnicę to właśnie ta wycieczka jest dla Ciebie.

XII SPACER

Dzielnica Podlesie

Kiedy: 1 października 2023, godz. 15.00

Miejsce zbiórki: Dworzec PKP Podlesie

Przewodnik: Krzysztof Bywalec

Czy znasz dzielnice Katowic? proponujemy spacer po dzielnicy Podlesie.
Jakie tajemnice kryje ?
Skąd w Podlesiu ul Saska?
Czy przez Podlesie przebiegał Szlak Solny?
Jak wysoko w lidze piłkarskiej doszedł klub LGKS Podlesianka?
Co to jest myto i gdzie było w Podlesiu?
Zapraszamy na spacer, na którym wspólnie odkryjemy odpowiedzi na te pytania.

ktw gzm 2029

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.