MIERZMY SIŁY NA ZAMIARY
wąż namalowany przez Pawła Graję

MIERZMY SIŁY NA ZAMIARY

239. śląsko-zagłębiowskie szwendanie okoliczne

Kiedy: 16 września 2023 / trasa całodzienna

Gdzie: pętla z Zawiercia do Zawiercia przez Ogrodzieniec

Kierownictwo zamieszania: Paweł Graja

Dojazd z Katowic: KS 40610 S1 (rel. Gliwice – Częstochowa), godz. 9.03

Zbiórka: godz. 10.00, dworzec kolejowy w Zawierciu

Plany na to szwendanie były nader ambitne, do Zawiercia mieliśmy wracać przez Ogrodzieniec z Pilicy. Jednak łikendowa rzeczywistość komunikacyjna pokonała rzeczywistość. W godzinach przedpołudniowych w sobotę z Zawiercia do Pilicy dostać się nie można. A zatem, mierząc siły na zamiary proponuję wersję okrojoną, aczkolwiek poprzez swoje uszczuplenie rozbudowaną. Oto co nas czeka tym razem:

Z zawierciańskiego dworca skierujemy się na Markowiznę. Tam wejdziemy w las. Pierwszy postój przy Stawach Śródleśnych. Następnie odbijamy na SE, by nadal wśród sosen wędrując, dotrzeć poprzez Prochownię nad zbiornik Krępa, mniej lub bardziej rzeczywisty dawny ośrodek wypoczynkowy. Przy jego końcu przy okazji kolejnej przerwy poszukamy źródła Bełkotka. Teraz kierunek na N, na Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Przez dawne kamieniołomy skierujemy nasze kroki w stronę Fugasówki i Wydry Zielonej. Jeśli czas pozwoli zrobimy krótki postój w Browarze Jurajskim, a następnie podreptamy prościutko do punktu wyjścia.

Ważne! Potraktujmy ten i inne spacery cyklu jako okazję do oderwania się od smartfonów, które mocno zawężają naszą percepcję rzeczywistości i umiejętność orientacji w terenie. Zakazać nie możemy, ale prosimy o rozważne korzystanie z nawigacji GPS tudzież innych aplikacji mobilnych.

Udział bezpłatny. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu i ubezpieczenia. Uczestnicy szwendania biorą w nim udział na własną odpowiedzialność i proszeni są o zachowanie stosownych środków bezpieczeństwa.

Dostępność? Działanie w plenerze, trasa leśna po nierównym terenie.
 

Powrót