Kolory wewnątrz mnie. Praca malarska
abstrakcja malarska

Kolory wewnątrz mnie. Praca malarska

Zadanie twórcze nr 7 projektu Future Artist – wspólnota sztuki

Pobierz zadanie twórcze nr 7 [pdf, 535 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

 

Czerwony, zielony, niebieski, a może czarny? Który kolor jest Twoim ulubionym? Na osobistej liście barw możesz ich znaleźć nawet kilka. W dodatku kolorów jest tak mnóstwo, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Barwy postrzegamy dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka. To odbiór świetlnej fali.

Jak to jest, że każdy z nas ma swoje ulubionej kolory? Wybór barwy, którą otaczamy się na co dzień, ma bezpośredni wpływ na to, jak czujemy się i jak odbierani jesteśmy przez innych. Również artyści stosują określone gamy barw i dzięki temu są rozpoznawani. Te wybory są bardzo indywidualne i charakterystyczne dla każdego człowieka. Wielu uważa, że Vincent van Gogh był największym kolorystą w światowej historii sztuki. Błękitne niebo, żółte płatki słoneczników na jego obrazach, nie mają sobie równych. Artysta miał niesamowite wyczucie koloru; używał niezwykle intensywnych i mocnych odcieni barw.

W naszym siódmym zadaniu twórczym będziemy tworzyć obrazy w takich kolorach, jakie każdy z was upodobał sobie najbardziej. Zapewne będą inne dla każdego, ale przecież ta różnorodność w każdym z nas jest najbardziej fascynująca.


Instrukcja:

Przygotuj farby (dowolnego rodzaju) i arkusz białego papieru (format dowolny)
Tym razem będziemy pracować indywidualnie. Używaj nieco więcej wody i nakładaj swoje ulubione barwy. Nałożone plamy mogą się łączyć i tworzyć nowe kolory. Musicie być jednak być uważni, żeby nie połączyć wszystkich barw w jedną buro-szarą plamę.

Otrzymany obraz reprezentuje Waszą OSOBISTĄ KARTĘ KOLORÓW. Pokażcie sobie nawzajem Wasze indywidualne gamy barwne. Zorganizujecie wystawę tych KART – obrazów malarskich w pracowni, ogrodzie lub w mieście. Możecie też któregoś dnia ubrać się w swoje ulubione kolory i wykonać wspólne grupowe zdjęcie.


Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zobacz wspólnie z grupą książkę ALFABET SZTUKI DZIECKA, która jest dostępna bezpłatnie online pod adresem: https://bit.ly/AlfabetSztukiDziecka [link otworzy się w nowym oknie]

Znajdź w publikacji stronę 6 i 27 na których zobrazowano pojęcie Barwa i Walor. Przeczytaj też wyjaśnienie ze Słownika Pojęć ze stron 33 i 37.

Zrób zdjęcie prac uczestników. Możesz też nakręcić króciutki filmik. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu


Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

Zdjęcie na górze strony: Praca uczestników warsztatów ze Śląskiego Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria” w Katowicach. Fot. Tomasz Okręglicki


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Powrót