Podziel się dzielnicą
Podziel się dzielnicą. Spacery z mieszkańcami

Podziel się dzielnicą

Cykl spacerów po dzielnicach Katowic

Chcesz poznać nieznane fakty i dowiedzieć się czegoś więcej o historii swojej dzielnicy?

Interesuje Cię architektura lub obszary przyrodnicze Katowic poza ścisłym centrum?

Jeśli tak, weź udział w spacerze, w którym równie ważny, co zaplanowana trasa będzie Twój udział!

Mamy nadzieję, że w trakcie wycieczki podzielisz się z nami opowieściami związanymi z życiem dzielnicy lub szczególnymi dla Ciebie i Twoich bliskich miejscami. Każda historia jest dla nas ważna i będzie stanowić wkład w proces przygotowywania mapy, w której uwzględnione zostaną istotne punkty dziedzictwa materialnego, a także opowieści, emocje i wspomnienia związane z Twoją Dzielnicą!

To również unikalna okazja, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak opowiadać o lokalnym dziedzictwie.  

Czekamy zarówno na obecnych, jak i dawnych mieszkańców poszczególnych dzielnic, a także osoby chcące podzielić się wspomnieniami i historiami członków rodziny lub znajomych.

Na spacery obowiązują zapisy telefonicznie: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00), mailowo: rezerwacje[AT]miasto-ogrodow.eu lub za pomocą formularza dostępnego TUTAJ.

O wydarzeniach w języku łatwym do czytania i zrozumienia [plik pdf, 12,6 MB, link otworzy się w nowym oknie]

 

 

 

Harmonogram spacerów w czerwcu:

I SPACER

11 czerwca, Dzielnica Giszowiec
start spaceru: godz. 15.00
Miejsce zbiórki: główne wejście do Miejskiego Domu Kultury

Wybierzcie się z nami na wspólny spacer po naszym Giszowcu! Zaczynamy o 15:00 przed głównym wejściem do Miejskiego Domu Kultury, czyli dawnej Gospody. Stamtąd ruszymy odkrywać na nowo historię najciekawszych miejsc naszej dzielnicy. Nie tylko tę najdawniejszą, ale również bardziej nam współczesną – pełną Waszych wspomnień, opowieści rodzinnych i ciekawostek. Sprawdzimy m. in. skąd wziął się jeleń w przedszkolu, gdzie do dziś gra się w szkata, jak można było się schłodzić nie mając lodówki, gdzie dawniej trzymano chacharów, skąd można było wyruszyć w darmową podróż i co było giszowieckim odpowiednikiem dzisiejszego facebooka (kaj sie łaziło na klachy). 

Przewodnik: Paweł Grzywocz
Giszowiok od urodzenia, miłośnik osiedla-ogrodu. Uwielbia odkrywać ślady przeszłości i przywracać pamięć o miejscach, które dawno już nie istnieją. Łączy swoją fascynację historią Giszowca z pasją do nowych technologii, prowadząc już prawie od 20 lat stronę internetową giszowiec.info [link otworzy się w nowym oknie]


II SPACER

24 czerwca, Dzielnica Murcki
Start spaceru: godz. 11.00
Miejsce spotkania: Murcki Rynek
Hasło przewodnie: “Murcki - oczami mieszkańców"

Zapraszamy na dość nietypowy spacer po Murckach, bo z zaproszonymi gośćmi, którymi
będą mieszkańcy dzielnicy. W tym spacerze planujemy poruszać się po tej bardziej zurbanizowanej części miejscowości. Będzie mniej chodzenia, za to, jak przypuszczamy, masa opowieści. Opowieści nie tylko prowadzącego, a przede wszystkim samych mieszkańców. Poznamy ich wspomnienia, a także informacje stanowiące najważniejszą część historii, którą chcieliby zachować dla innych. W ramach wycieczki chcemy spotkać się na murckowskich rynku, a na nim zwiedzić prywatną, kiedyś książęcą murckowską piekarnię, co okraszone będzie
rodzinną historią. Kolejny punkt to "Dom lekarza" i spotkanie z jego byłym mieszkańcem.
Będzie to wstęp do następnego punktu - odwiedzenie murckowskiego szpitala, w którym
spotkamy się z kolejnymi byłymi już mieszkańcami (na jego terenie od samego początku
mieszkały rodziny pracowników) - córkami wieloletniego kierownika administracyjnego
szpitala. Najprawdopodobniej ostatnim punktem spotkania będzie obecny dom kultury, a
kiedyś pierwszy schlafhaus w Murckach.

Przewidywany czas spaceru 4 do 5 godzin!
 

Prowadzący - Bartłomiej Zatorski

Bartłomiej Zatorski - od urodzenia mieszkaniec Murcek, beskidzki przewodnik PTTK, lokalny społecznik, współautor kilku publikacji (monograficznej, zbiorowej pracy "Ach te Murcki" czy dwutomowego przewodnika "W krainie murckowskich lasów", autor historyzującego, bloga "Erdmancyjŏ"


III SPACER

25 czerwca, Dzielnica Nikiszowiec
Start spaceru: godz. 15.00
Miejsce spotkania: Plac Wyzwolenia, przy makiecie przed kościołem pw. św. Anny.

W województwie śląskim znajdziemy około 200 osiedli patronackich, czyli takich, które zostały wybudowane przez zakłady przemysłowe dla swoich pracowników (najczęściej górników i hutników). Jednak niewiele z nich prezentuje taki rozmach rozwiązań urbanistycznych jak Nikiszowiec. Na spacerze po Nikiszu będzie trochę tak, jak w podróży do przeszłości. W jego trakcie opowiemy, jakie "luksusy" zastali pierwsi mieszkańcy osiedla w swoich nowych mieszkaniach, a także kto i jak zaprojektował to unikatowe i fenomenalne pod wieloma względami osiedle patronackie. Kim był Anton Uthemann i jakie role, oprócz funkcji dyrektora generalnego spółki Georg von Giesche`s Erben i radcy radcy górniczego, pełnił? Przyjrzymy się historii i wydarzeniom, które ukształtowały społeczność dzielnicy. Porozmawiamy o tym, czy ponad 100 letni Nikiszowiec jest przykładem koncepcji miasta piętnastominutowego(?). Pokażemy, jak widoczne są na każdym kroku nierozerwalne związki łączące osiedle z kopalnią. O czym jeszcze posłuchacie? O przemianach, zmianach i planach. Warto pamiętać, że Nikiszowiec to żywa komórka. Jak zwraca uwagę nasz przewodniczka po tej dzielnicy, Joanna Siedlaczek-Pluta, Spacer będzie obfitował w różne historie opowiedziane przez moją babcię, ojca i te, które sama doświadczyłam. Spacerując po osiedlu, widzimy jak życie i historia przeplata się w tym miejscu. W moich opowieściach nawiązuje do tradycji górniczej, opowiadam o życiu codziennym oraz przytaczam historie usłyszane od rodziny i sąsiadów

Prowadząca spacer: Joanna Siedlaczek-Pluta

Joanna Siedlaczek-Pluta - mieszkanka Nikiszowca. W 2019 r. ukończyła kurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Społecznych (FIL) oraz Muzeum Historii Katowic Dział Etnologii Miasta w Nikiszowcu, uzyskując certyfikat i dołączając do Sieci Lokalnych Przewodników z Nikiszowca. W internecie znana jako @PrzewodniczkapoNikiszu - profil FB.


IV SPACER

24 czerwca, Szopienice 
Start spaceru:
godz. 15.00
Miejsce spotkania: ul. Szabelniana 4, Szopienice

Hasło przewodnie: Szopienice czterech żywiołów i Roździeń dobry (na sobotni spacer)!

Szopienice. Jedna z tych miejscowości, które postrzegane są przez pryzmat schematów i stereotypów. Dla wielu osób to przykład obszaru zdegradowanego, w którym przez lata bezmyślnie eksploatowano zasoby naturalne. Była eksploatacja? Czas na eksplorację! Pragniemy odkrywać inne, nieoczywiste oblicze Szopienic. Kluczem do poznania ich różnorodnego charakteru staną się symboliczne cztery żywioły. Ich współistnienie i ścieranie się tworzyło burzliwą zarazem historię miejscowości. Poznamy więc miejsca, świadczące o wiejskiej przeszłości tej dzielnicy Katowic, gdy głównym źródłem utrzymania naszych przodków była uprawa ZIEMI i hodowla zwierząt. Zobaczymy ślady po kuźnicach i hutach, w których płonął OGIEŃ. Odetchniemy, spacerując nad WODĄ — po wschodnim fragmencie Doliny Pięciu Stawów. W przysiółku Morawa zatrzymamy się przy krzyżu cholerycznym, przypominając sobie, że w I poł. XIX wieku morowe POWIETRZE zabiło w okolicy kilkadziesiąt osób. Wrócimy pamięcią do lat, gdy szopienickie powietrze miało specyficzny zapach (do czego przyczyniły się m.in. huta Uthemann czy wytwórnia margaryny Strahl), a także skład chemiczny – i nie było przezroczyste… Spacer zakończymy w Roździeniu – gminie, która weszła w skład współczesnych Szopienic. To tutaj widać, że energia czterech żywiołów wpłynęła na lokalną, interesującą i godną odkrycia kulturę.

Przewodnicy: Daniela Dylus i Michał Malina


V SPACER

24 czerwca, Osiedle Tysiąclecia
Start spaceru:
godz. 11.00
Miejsce zbiórki: Młodzieżowy Dom Kultury, os. Tysiąclecia
Przewodnik: Barbara Bańska
Więcej informacji wkrótce


ktw gzm 2029

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
 

Powrót