Polska powiatowa i gminna
Szczebrzeszyn, stara waląca się niezamieszkana chałupa w środku miasta. Bielone ściany, walący się dach, przechodnie.

Polska powiatowa i gminna

Wystawa fotografii Michała Cały z okazji 50-lecia pracy twórczej.

Wernisaż: 4 maja, godz. 17.00

Galeria Miasta Ogrodów do 11.06.2023

Kuratorka wystawy: Katarzyna Łata

Polska się zmieniła. Nie tylko Polska wielkomiejska, ale również powiatowa i gminna – mówiła jedna z naszych wyeksportowanych polityczek w Brukseli. Trudno się z tym nie zgodzić.

Przemiany, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich niespełna dwu dekad na prowincji, są spektakularne, przeczą wszystkim odgórnym, fatalistycznym narracjom.

Michał Cała niestrudzenie przemierza ten gminy i powiatowy szlak rejestruje jego lokalny koloryt, ale przede wszystkim dokumentuje proces zmian. Tworzy nową mapę, niejako równoległą do turystycznych bedekerów i symboli kulturowych, mapę, która dopiero powstaje, ponieważ znajduje się na niej zarówno to, co stare, do niedawna definiujące prowincję – jak i to, co zjawia się jako nowe, emancypujące się ze schematów i uprzedzeń.

[Radek Kobierski, Metamorfozy (fragment)]

Pełna informacja o wystawie. [link otworzy się w nowym oknie]

Fot. Michał Cała, Szczebrzeszyn (25.04.2015)