Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd / Bursztynowy Ptak / Niech każdy zacznie tańczyć

Pokazy choreograficzne w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice

Kiedy: 11 grudnia, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala 211

Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl (TUTAJ)

Zapraszamy na pokaz dwóch małych form choreograficznych autorstwa Angeliki Karal, Łukasza Zgórki oraz Sebastiana Wiertelaka połączony z pokazem finałowym uczestników warsztatów tanecznych realizowanych w „Konopie” – II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

 

„Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd”

Pokaz choreograficzny małego formatu

Choreografia i wykonanie: Angelika Karal i Łukasz Zgórka

Muzyka: Erich Kory, Zoë Keating, Meredith Monk

Czas trwania: ok 25 min

Spektakl powstał z inspiracji działalnością i dorobkiem artystycznym Śląskiego Teatru Tańca i Jacka Łumińskiego. Nowo powstały spektakl jest niejako archiwum żywym, w którym artyści połączyli to czego jako tancerze doświadczamy obecnie z tym, jak wyobrażamy sobie i interpretujemy na nowo pracę Śląskiego Teatru Tańca. Jako główny punkt odniesienia przyjęliśmy spektakl „Na krawędzi dnia i snu” w choreografii Jacka Łumińskiego, dlatego też fragmenty choreografii z tego spektaklu posłużyły nam jako cytaty w naszej pracy.

 

„Bursztynowy Ptak”

Pokaz choreograficzny małego formatu

Choreografia i wykonanie: Sebastian Wiertelak

Muzyka: Jed Kurzel, Philip Glass, Paul Leonard-Morgan, „Arcane”, „League of Legends”, Ray Chen

Obraz w ruchu o zatrzymaniu tego czego mieć nie można. Nacisku myśli nie pozwalających iść dalej. Ciągłym błądzeniu, zastanawianiu się, szukaniu różnych rozwiązań. Patrzeniu na tą samą sprawę z wielu perspektyw, uwięzieniu we własnych myślach. Ostatecznie próbie odlotu, akceptacji, poszukiwaniu spokoju, szczęścia i równowagi. Bursztynowy ptak jest symbolem siły na wzbicie się, odnalezieniem w sobie cierpliwości. Świadomości, że pusta oraz nieprzyjemna chwila w życiu zostanie wypełniona sytuacją, która daje możliwość stania się lepszą wersją samego siebie.

 – Sebastian Wiertelak

 

„Niech każdy zacznie tańczyć”

Pokaz finałowy licealistów z KONOPY – II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach, uczestników intensywnych 14-dniowych warsztatów tanecznych pod kierunkiem Sebastiana Wiertelaka.

Let the music take control of your heart and soul
Unfold your body is free and behold
Dance till you can't dance till you can't dance no more (…),
Everybody dance now.

Tytuł projektu nawiązuje do popularnego przeboju: „Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now)” grupy C+C Music Factory z końca lat 90-tych, który wyznaczył początek ruchu house w muzyce. Hip hop lat 90. XX wieku i jego historyczne znaczenie stanowiły punkt wyjścia do nawiązania relacji z młodzieżą licealną. Warsztaty były zaproszeniem młodych ludzi do odnalezienia w tańcu i twórczych działaniach ruchowych sensu życia, do odkrywania wartości wspólnej pracy w grupie, do zobaczenia, że taniec to forma komunikacji, która sprzyja kreatywnemu myśleniu i wzajemnym kontaktom.


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Współorganizatorem programu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.

 

Photo by Jr Korpa on Unsplash