fragment plakatu promującego wydarzenie

WOJCIECH KILAR: W 90. ROCZNICĘ URODZIN

Zaprasza Instytucja Filmowa Silesia Film

Kiedy: 14.07 (czwartek) o godz. 19.00

Gdzie: Kinoteatr Rialto

W programie: spotkanie Violetty Rotter-Kozery z Krzysztofem Zanussim, minirecital pianisty jazzowego Pawła Tomaszewskiego,pokaz filmu „Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood”

Bilety do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto i na Filmowa.net (TUTAJ).

Z okazji 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara Kinoteatr Rialto w Katowicach zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. 14 lipca o 19.00 widzowie katowickiego kina spotkają się z reżyserem Krzysztofem Zanussim, który współpracował z Wojciechem Kilarem przy większości swoich filmów i Violettą Rotter-Kozerą, reżyserką, autorką filmu „Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood”, którego projekcja odbędzie się po spotkaniu. Wydarzenie uświetni minirecital muzyki filmowej Wojciecha Kilara w aranżacjach i wykonaniu uznanego pianisty jazzowego Pawła Tomaszewskiego

Genialny kompozytor, pianista, jeden z czołowych polskich awangardzistów, który stał się jednym z najważniejszych polskich twórców muzyki filmowej. Autor muzyki do ponad 150 filmów, w tym „Draculi” Francisa Forda Coppoli i „Portretu damy” Jane Campion. 17 lipca 1932 roku urodził się Wojciech Kilar.

Różnorodność – gatunkowa, tematyczna, stylistyczna – filmów, do których skomponował muzykę jest przeogromna. Od symbolicznego „Salta” (1965) Tadeusza Konwickiego czy kostiumowej „Lalki” (1968) Wojciecha Jerzego Hasa przez filmy Romana Polańskiego („Śmierć i dziewczyna”, „Pianista”, „Dziewiąte wrota”), niemal całą filmową twórczość Krzysztofa Zanussiego i Kazimierza Kutza i aż po kino gatunkowe – jak polski horror kostiumowy „Lokis” (1970) Janusza Majewskiego i „Draculę” (1992) Coppoli czy wreszcie chyba najbardziej zaskakujący w tym zestawieniu kultowy „Rejs” (1970) Marka Piwowskiego. 

Z okazji 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara katowickie Rialto zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Violetta Rotter-Kozera porozmawia z Krzysztofem Zanussim o jego wieloletniej twórczej współpracy z wybitnym kompozytorem. Ważną częścią wieczoru będzie minirecital Pawła Tomaszewskiego - uznanego pianisty, kompozytora, aranżera, producenta muzycznego i dziekana Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Na program recitalu złożą się filmowe kompozycje Wojciecha Kilara w autorskiej aranżacji Pawła Tomaszewskiego.

Spotkanie zakończy się pokazem filmu „Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery.

„Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood” | reż. Violetta Rotter-Kozera | Polska | 2017 | 75 min

W jaki sposób Wojciech Kilar, uznany twórca awangardowy, którego utwory porywały słuchaczy pierwszych Warszawskich Jesieni, trafił do przemysłu filmowego? Jak wyglądała jego współpraca z reżyserami, czy jego pomysły nie spotykały się z oporem twórców, cenzury? Jaki jest status muzyki filmowej, czy jest on równy muzyce koncertowej? Czym inspirował się Kilar, tworząc ścieżki dźwiękowe do filmów? Czy zdarzały mu się gorsze produkcje? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w filmie, udzielili ich wybitni artyści, często zaprzyjaźnieni z kompozytorem. Są wśród nich m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Antoni Wit, Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kord, Marek Moś, Peter Jablonski, Sławomir Idziak, Fred Fuchs - producent „Draculi”. Dopełnieniem rozmów z artystami i świadkami wydarzeń, których bohaterem był Wojciech Kilar, są fragmenty wybitnych dzieł światowej sławy reżyserów, z którymi współpracował kompozytor. W dokumencie wykorzystano fragmenty ponad 20 produkcji od wczesnych filmów z lat 60. w reżyserii Kazimierza Kutza po ostatnie obrazy, takie jak „Pianista'” w reżyserii Romana Polańskiego, „Zemsta'” w reżyserii Andrzeja Wajdy czy „Portret damy”' Jane Campion.