Norymnica Natalii Wirmańskiej

Norymnica Natalii Wirmańskiej

Wystawa w Galerii Pojedynczej

Wernisaż na żywo i online:

24 czerwca o godz. 17

Galeria Pojedyncza


Praca prezentowana do 11 lipca 2021 r.

 

NORYMNICA - to gwarowe określenie nadchodzącej nawałnicy, burzy, ulewy, zjawisk kojarzących się ze szkodami, z czymś bardziej negatywnym. Prezentowane na wystawie prace wykorzystują w/w pojęcie do opisu sytuacji społecznej, w której zanurzona jest artystka, góralka, pochodzącą z niewielkiej podhalańskiej miejscowości:

i to skąd się wywodzę stało głównym tematem i pretekstem do powstawania moich rysunków i obrazów. Przyjrzenie się pewnym zjawiskom z dystansu, po zamieszkaniu w Katowicach, pozwoliło mi odkryć nowe historie oraz motywy życia codziennego na Podhalu i nie tylko. Spojrzenie na góralską, swojską rzeczywistość z innej perspektywy przyczyniło się do krytycznego zauważania spraw, które dotychczas były dla mnie czymś normalnym.

 

Natalia Wirmańska / (ur. 1997, Zakopane) - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studentka 4 roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni głównej Profesora Kazimierza Cieślika. Zajmuje się malarstwem, sitodrukiem oraz serigrafią. Nawiązywanie do miejsca pochodzenia- Podhala- jest jednym z głównych wątków podejmowanych w jej twórczości. Analiza tego, co działo się i dzieje wokół niej często znajduje swoje miejsce w jej dorobku. Refleksje o powracającej przeszłości, historii, czy pamięć i przemijanie, to stale pojawiające się tematy w tworzonych przez nią pracach. Swoje rysunki i obrazy tworzy na podstawie starych fotografii związanych z rejonami Podhala. Często odnosząc się do osobistych doświadczeń interpretuje wydarzenia i sceny zawarte na nich.

 

Kuratorka wystawy: Grażyna Tereszkiewicz