100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski
Metropolis Silesium
widowisko teatralno-muzyczne

METROPOLIS SILESIUM

Widowisko teatralno-muzyczne z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, w samym sercu Katowic.

Kiedy: 18 czerwca, godz. 20.00
Gdzie: Katowice Rynek [plac nad Rawą]
WSTĘP WOLNY

reżyseria: Robert Talarczyk
scenariusz: Robert Talarczyk, Mateusz Znaniecki 
muzyka: Miłosz Borycki

Na scenie: MARCELINA / MIUOSH / MELA KOTELUK / MATEUSZ KONIECZNY / MACIEJ LIPINA / JULIA PIETRUCHA / RENATA PRZEMYK / SEBASTIAN RIEDEL / MARCIN WYROSTEK / FDG.ORKIESTRA / GÓRNICZA ORKIESTRA DĘTA

 

Piąta strona świata, to kraina w której wszystko może się zdarzyć i w której czas płynie inaczej niż gdziekolwiek. W tym świecie w tym samym momencie Rysiek Riedel może zagrać koncert z Miuoshem. A Janosch z Kutzem w Czarnym Ogrodzie przy tyskim piwie zanucić „O mój Śląsku” z Jasiem „Kyksem” Skrzekiem. Jurek Kukuczka zabierze „9 z Wujka” na długą wyprawę na K-2 by byli bezpieczni, a żaden zomowiec nie będzie w stanie dotrzeć po ich śladach bo na ich drodze stanie Erwin Sówka i zamaluje im świat w taki sposób, że na zawsze zostaną wśród wielkich cycatych, niebieskich bab płynących nad kopalnianymi szybami. W tej krainie Anioły godają z górnikami a bogini Isztar z Adamem i Ewą, którzy właśnie w tej chwili zostali wygnani z raju. Teofil Ociepka, Paweł Wróbel i kilku innych śląskich prymitywistów maluje Benia Krawczyka jak tańczy na hałdzie a bohaterowie „Cholonka” przygotowują imprezę po wielkim świniobiciu na ulicy Oślowskiego.


Tego świata już nie ma, ale równocześnie wciąż istnieje. Dziś się nazywa METROPOLIS SILESIUM, bo minęło 100 lat i trzeba tego człowieka stąd opowiedzieć na nowo. My nim jesteśmy. To my tworzymy nasze Metropolis Silesium. My dzieci internetu, błyskawicznej komunikacji i logistyki. Potrafimy stwarzać, przemieszczać się i integrować w wielotysięczne grupy. Ale nie zapominajmy skąd jesteśmy i co się przez te 100 lat wydarzyło. Spójrzmy wstecz. Na nasze dziedzictwo. Na Piątą stronę świata. I jak się zmieniała razem z muzyką, filmem, teatrem, malarstwem. A potem wyruszmy w kosmos szukać naszej gwiazdy.


Opowiemy wam historię człowieka stąd. Ze Śląska. Z Katowic. Człowieka który miał siłę zmienić biegi czasu, tworzyć nowe, zmieniać sztukę, film, muzykę... To przypowieść opowiedziana obrazami znanymi z desek teatrów, ekranów kin i słów piosenek które znamy wszyscy. To dokładnie to co pozostanie po Was i po nas na zawsze.

 

Zadanie dofinansowano ze środków Zagłębiowsko-Górnośląskiej Metropolii.