„de light” h.art company
Zdjęcie ze spektaklu. Widać zarysy dwóch postaci tonących w żółto-miedzianym świetle

„de light” h.art company

Spektakl w ramach programu Przestrzenie Sztuki Katowice

Kiedy: 12 października, godz. 19.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Bilety: 20 zł (50 % zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl (TUTAJ) i w kasie Miasta Ogrodów (poniedziałek – piątek, 10.00 – 17.00)

„wielozmysłowe doświadczenie, w które publiczność zanurza się wraz z artystami/tkami.” – Hanna Raszewska-Kursa

 

Światło i przestrzeń istnieją jako dwie wzajemnie uzupełniające się materie. Bez przestrzeni wiązki światła nie miałyby gdzie się rozchodzić, a bez światła nie bylibyśmy w stanie dostrzec przestrzeni i znajdujących się w niej obiektów oraz ich kolorów. Światło sprawia, że przestrzeń jest bardziej akceptowalna, a każda jego zmiana wpływa na to, jak odbieramy rzeczywistość. de light to spektakl-galeria. Bada wzajemne zależności światła i przestrzeni ze sztuką choreografii. Pracując z geometrią światła, przestrzeni i ruchu, budowana jest abstrakcyjna forma żywego obrazu - pełna napięć kompozycyjnych, zestawień kolorów, kształtów i nastrojów odpowiadających konkretnym zadaniom. Korzystając z teorii optyki, odkrywane są przed widzem różne mechanizmy percepcji. Poprzez aktywizację do udziału w spektaklu, zachęcamy do refleksji i uświadomienia sobie własnej roli w doznawaniu otaczającej nas rzeczywistości.

– Artur Grabarczyk

choreografia: Artur Grabarczyk

tancerze: Natalia Filowiat, Róża Kołoda, Stanisław Bulder, Artur Grabarczyk

muzyka: Wiktor Freifeld

oświetlenie: Bartosz Cybowski, Wiktor Podgórski, Artur Grabarczyk

kostiumy: Beata Miernik

produkcja: Klub Żak, h.art company/Grab Art Foundation

de light został nagrodzony w otwartym konkursie programu Przestrzenie Sztuki Katowice na prezentacje spektakli z dziedziny tańca.

Spektakl powstał we współpracy z czołowymi choreografami szwedzkiego Art Of Spectra, w ramach rezydencji 13. Gdańskiego Festiwalu Tańca w gdańskim Klubie Żak. Premiera: 20.08.2021

 

ARTUR GRABARCZYK – założyciel h.art company. Tancerz, choreograf, nauczyciel w gdańskiej OSB oraz filmowiec. Absolwent gdańskiej Baletówki oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds. Pracował między innymi w Scottish Dance Theatre (Wielka Brytania) i Operze Bałtyckiej w Gdańsku, a także wielu mniejszych zespołach i projektach m.in. Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Polka Dot. Brał udział w produkcjach tak wybitnych choreografów jak: Sharon Eyal, Damian Jalet, Anton Lachky, Jo Strømgren, Emil Wesołowski i wielu innych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowany do nagrody Perły Tańca im. Barbary Bittnerówny. Laureat wielu nagród i rezydencji. 

 

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Współorganizator: Akademia Muzyczna w Katowicach

Fot. Piotr Jaruga

Powrót