Zadanie twórcze 8/2022
fragment obrazu

Zadanie twórcze 8/2022

Future Artist - Pamiętniki Nomadów

Najpiękniejsze miasta świata

Karta pracy twórczej do pobrania TUTAJ.

 

Jeśli dużo podróżujesz to prócz gór i morza zapewne zwiedzałeś wiele przepięknych miast. Być może były wśród nich i te, które warto odwiedzić choć raz w życiu, czyli najpiękniejsze miasta świata. Ich listę otwiera zapewne Paryż – stolica Francji od wieków postrzegana jako najpiękniejsze miasto na świecie. Z kolei Włochy to kraj, który odkrywa prawdziwe piękno. Jedną z miejskich, włoskich perełek jest Wenecja – miasto kanałów i mostów zbudowane wprost na morzu. Każdego roku to wyjątkowe miejsce odwiedza tysiące turystów. Znajdziesz tutaj wiele wybitnych obiektów architektonicznych: Bazylikę św. Marka – przykład sztuki bizantyńskiej, gotycki Pałac Dożów czy najsłynniejszy most Rialto. Przepłynięcie się gondolą po Grande Canale to niezwykłe przeżycie. To miasto mityczne i właśnie tak przedstawiła je Lena. Oczywiście na liście najpiękniejszych miast nie może zabraknąć wielu polskich miast – mniejszych i większych: Krakowa, Świdnicy, gdzie znajduje się niesamowity, obchodzący właśnie rocznicę 370-lecia Kościół Pokoju, Starego Sącza, Złotoryi czy Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Miasta to ich ciekawa architektura, zabytki, muzea i atmosfera specyficzna dla każdego z nich. To zapachy i kształty oraz oczywiście kolory. Artyści od wieków próbują oddać pędzlem te wszystkie właściwości miejskiego pejzażu. Na pewno masz w pamięci miasto, które i Ciebie ujęło swym pięknem, poruszyło. Być może było to małe miasteczko, które odkryłeś ze swoją rodziną na wakacyjnej trasie. 

Zadanie dla Ciebie:
Spójrz na pejzaż z Wenecji autorstwa Leny. Przygotuj białą kartkę oraz farby, mazaki lub kredki. Możesz odtworzyć w pamięci dowolne miejsce w Twoim „najpiękniejszym” mieście. Użyj wybranych kolorów tak, żeby Twoje miasto było feerią barw! Jeżeli właśnie je zwiedzasz prześlij zdjęcie z takiego miasta. To też będzie fajna odpowiedz na nasze zadanie.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:
Zrób zdjęcie pracy dziecka lub pomóż mu zrobić i wybrać jedno zdjęcie miasta, które właśnie wspólnie odwiedzacie. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu. A teraz Zobaczcie wspólnie słynne zbiory Muzeum d’Orsay, w Paryżu dostępne TUTAJ: https://bit.ly/googleDORSAY

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Pamiętniki Nomadów
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

Zdjęcie: pejzaż miejski Leny (15 lat) – praca z kolekcji Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
 

Powrót