Future Artist - relacja i podsumowanie

Future Artist - relacja i podsumowanie

Zajęcia twórcze z dziećmi z Ukrainy

Z inicjatywy Ewy Kokot grupa edukatorów sztuki i arteterapeutów z rejonu Katowic podjęła się działań twórczych z dziećmi z Ukrainy. Wszystkie zajęcia odbywały się bezpłatnie na zasadzie wolontariatu w Pokoju Sztuki Dziecka w instytucji Katowice Miasto Ogrodów i z wykorzystaniem jej zasobów. Ogółem w okresie od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. odbyło się 48 warsztatów twórczych przekładających się na ponad 100 godzin działań prowadzonych przez 8 twórców z udziałem 3 tłumaczy. Prowadzący wspierali dzieci i młodych ludzi z Ukrainy w formie otwartych działań artystycznych nawiązujących do książki ALFABET SZTUKI DZIECKA. Było to wparcie w formie profesjonalnych zajęć plastycznych dla uczestników, nie tylko tych najmłodszych, ale i ich rodziców. Działania prowadzili: Magdalena Sołtysik (artystka wizualna, pedagog), Monika Ostrowska-Cichy (arteterapeutka i nauczycielka), Irena Imańska (artystka wizualna), Ewa Kokot (historyczka sztuki i edukatorka), Mateusz Świstak (badacz baśni), Marzena Paciej (artystka wizualna), Katarzyna Łata (artystka wizualna) oraz Grażyna Tereszkiewicz (artystka wizualna). Treść zajęć przekładali na język ukraiński: Polina Shaptala, Julia Jaremkiw oraz Tomasz Kuśnierz.

Ze względu na to, że dzieci uczestniczą obecnie w zajęciach szkolnych i przedszkolnych, zainicjowane w marcu zajęcia zostają zawieszone. Nowy cykl uruchomimy w wakacje, tym razem dla grup polsko-ukraińskich.

Podczas działań zgromadziliśmy bardzo dużo prac małych artystów z Ukrainy. Kiedy tylko będzie taka możliwość, zorganizujemy wystawę. O jej terminie poinformujemy wkrótce.

Fot. Kinga Hołda-Justycka oraz prowadzący warsztaty

Powrót