Najważniejsza rzecz
Najważniejsza rzecz

Najważniejsza rzecz

Wystawa fotografii Briana Sokola dla UNHCR

NAJWAŻNIEJSZA RZECZ

Burkina Faso, Irak, Turcja, Sudan Południowy i Demokratyczna Republika Konga


W 2013 roku UNHCR, the UN Refugee Agency zwróciło się do znanego fotografa Briana Sokola z prośbą o realizację unikatowego projektu pt. „Najważniejsza rzecz”. 

Projekt ten ukazuje poprzez zdjęcia i słowa, jak trudne decyzje muszą podejmować rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów. Te zdjęcia zmuszają odbiorcę do skupienia się na dwóch elementach kluczowych dla przetrwania: co zabrać i jak przeżyć?

Realizacja projektu zaczęła się od uchodźców z Sudanu, następnie przed obiektywem Briana Sokola stanęli uchodźcy z Syrii, Mali i Republiki Środkowoafrykańskiej. Dla Sudańczyków najważniejszymi rzeczami były te, dzięki którym mogli przetrwać długą, wyczerpującą podróż: garnek, siekiera, dzban na wodę, kosz. Dla Syryjczyków liczyły się przede wszystkim przedmioty o znaczeniu sentymentalnym: stary pierścionek, zniszczona fotografia, klucz do domu, którego być może już nie ma. Malijczycy zabierali ze sobą głównie to, pozwalało im zachować kulturową tożsamość, i wyjaśniali, dlaczego dzięki tym przedmiotom mogli się czuć częścią swojej społeczności, nawet na uchodźstwie. Ci z Republiki Środkowoafrykańskiej zabierali głównie przedmioty codziennego użytku: maszynę do szycia albo kule.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 1.02 o godz. 18

Miejsce: Galeria MIASTA OGRODÓW - II piętro Katowice Miasto Ogrodów (Plac Sejmu Śląskiego 2)

Wystawa potrwa do 17 marca 2019 r.

Kuratorem wystawy jest Katarzyna Łata

Patronat: ZPAF
Patronat medialny: Fotopolis, Ultramaryna

Powrót