Podziel się historią lokalną

Podziel się historią lokalną

Spacer po Radzionkowie

Podziel się historią lokalną. Spacer z mieszkankami i mieszkańcami Radzionkowa

W tym roku poszerzamy projekt (i samą formułę) „Podziel się dzielnicą” o kolejne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dzięki czemu zbierzemy historie nie tylko z katowickich czy chorzowskich dzielnic, ale również opowieści związane z Radzionkowem. Również tu liczymy na obecność mieszkanek i mieszkańców oraz ich aktywny udział!

Istotą naszych partycypacyjnych spacerów jest poznawanie historii miast nie tylko z perspektywy przewodnika, ale również osób tam mieszkających. Dołączcie zatem do nas i opowiedzcie o tym jak wasze najbliższe otoczenie zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat, a może i dziesięcioleci. Wspólnie odkryjmy postaci i miejsca ważne dla życia Radzionkowa, a także porozmawiajmy o obszarach istotnych w kontekście historycznym oraz o tych, które aktualnie pełnią rolę ośrodków życia kulturalnego i społecznego.

 

Kiedy: 23 czerwca 2024

Start spaceru: godz. 15.00

Przewodnik: Jarosław Wroński

Miejsce zbiórki: wejście do Mini Skansenu Górniczego (ul. Nałkowskiej 51)

 

Udział bezpłatny
Obowiązują zapisy w godzinach pracy Działu Impresaryjnego Centrum Kultury „Karolinka” (osobiście - pokój nr 9 lub telefonicznie 32 286 64 54 wew. 22)

lub poprzez formularz online [link otworzy się w nowym oknie]

Spacer rozpoczniemy w miejscu, gdzie narodził się radzionkowski przemysł czyli w Rojcy, na terenie Mini Skansenu Górniczego. Tam porozmawiamy na temat działającej niegdyś w tej okolicy kopalni i huty.
Następnie podejdziemy pod Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, miniemy Kolonię Hugona, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, symboliczny grób Jana Kużaja i wędrując pod wiaduktem przejdziemy do Radzionkowa. Przemieszczając się ul. Męczenników Oświęcimia w stronę Placu Letochów miniemy Ratusz, dawną szkołę mniejszościową oraz kotwicę upamiętniającą statek m/s Radzionków. Kierując się dalej ul. Św. Wojciecha przejdziemy pod kościół pod wezwaniem tegoż Świętego, gdzie zapoznamy się z jego historią. Idąc dalej miniemy symboliczny grób Stefana Szymały i skierujemy swoje kroki w stronę Eko Rynku i Centrum Kultury „Karolinka”, gdzie nastąpi podsumowanie spaceru, na które zapraszamy zarówno uczestników spaceru, jak i zainteresowanych mieszkańców.

 

 

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Projekt jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Partnerzy: Miasto Radzionków oraz  Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie

Powrót