Podziel się dzielnicą- Chorzów Stary

Podziel się dzielnicą- Chorzów Stary

Spacer z mieszkańcami po Chorzowie Starym

W tym roku poszerzamy projekt „Podziel się dzielnicą” o kolejne miasta Gornośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Już na początku czerwca zaprosimy na spacery mieszkanki i mieszkańców sąsiadującego z Katowicami Chorzowa.

Również tu liczymy na ich obecność oraz aktywny udział! Istotą naszych partycypacyjnych spacerów jest poznawanie historii poszczególnych części miasta nie tylko z perspektywy przewodnika, ale również osób tam mieszkających.

Dołączcie zatem do nas i opowiedzcie o tym jak wasze najbliższe otoczenie zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat, a może i dziesięcioleci. Wspólnie odkryjmy postaci i miejsca ważne
dla życia dzielnic, a także porozmawiajmy o obszarach istotnych w kontekście historycznym
oraz o tych, które aktualnie pełnią role ośrodków życia kulturalnego i społecznego.

 

Dzielnica CHORZÓW STARY

Kiedy: 9 czerwca 2024

Start spaceru: godz. 11.00

Przewodnik: Adam  Lapski

Miejsce zbiórki: przystanek ZTM Chorzów Stary, plac św. Jana i 17 Sierpnia

Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy:  rezerwacje[at]miasto-ogrodow.eu,  32 609 03 21/32 lub poprzez formularz online [formularz otworzy się w nowym oknie]

 

Chorzów Stary jest jedną z czterech dzielnic Chorzowa. Jej początki sięgają XII i XIII wieku. Jego lokacja nastąpiła 24 czerwca 1257 r. i od tego momentu przez 553 lat była własnością Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie. Wieś Chorzów, której zarządcą był klasztor, już na początku XIV wieku była dobrze zorganizowana. Istniał tu kościół i karczma. W piętnastym stuleciu zachodziły tu ważne przemiany gospodarcze, a w szesnastym zaczęto wydobywać rudy srebra, ołowiu i żelaza. Szczególnym dla rozwoju wsi był rok 1780. Wtedy właśnie proboszcz Ludwik Bojarski znalazł pokłady węgla kamiennego. W ślad za tym odkryciem powstała kopalnia "Księżna Jadwiga", należąca do chorzowskiej parafii, a na początku XIX wieku mała huta cynku "Pokój". W 1810 roku na mocy zarządzenia Fryderyka Wilhelma III wszystkie majątki klasztorne przeszły na własność państwa pruskiego, a z zakon uległ sekularyzacji. Po bożogrobcach w Chorzowie pozostał ślad w herbie miasta - połowa podwójnego krzyża - godło bożogrobców, które widnieje obok połowy orła piastowskiego. Samodzielność wieś utraciła z chwilą przyłączenia jej w 1934 r. do miasta Królewskiej Huty, stając się jedną z jego dzielnic. Wówczas to dla całej nowej jednostki miejskiej przyjęto nazwę Chorzów. Tak więc podczas spaceru zobaczymy m.in. pozostałości po danej wsi, a także jak się ona zmieniała na przestrzeni swego istnienia.  

Powrót