Wyprawa na ryby i gawędy rybackie
młoda kobieta we mgle wyłania się z toni wody i starzec na łodzi. Patrzą na siebie

Wyprawa na ryby i gawędy rybackie

Pokaz filmu w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Chorwackiej

Kiedy: 11 kwietnia 2024 (czwartek), godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala 211

Czas trwania: 97 min

Wstęp wolny

Film z polskimi napisami.

Dramat kostiumowy „Wyprawa na ryby i gawędy rybackie” (Ribanje i ribarsko prigovaranje) w reżyserii Milana Trenca 2020 z roku opowiada o chorwackim arystokracie i poecie Petarze Hektoroviću, który u kresu życia doświadcza kryzysu twórczego. Rozmyślając o starości, postanawia pewnego dnia wypłynąć w podróż w towarzystwie prostych rybaków. Jej początkiem jest wyspa Hvar - dziś należąca do Chorwacji, wówczas do Wenecji.

W trakcie wyprawy Petar rozpamiętuje przeszłość, wspomina i przeżywa m.in. tragiczną młodzieńczą miłość do dziewczyny pochodzącej z niższej warstwy społecznej, śmierć ojca zamordowanego w czasie buntu chłopów.

Petar Hektorović (grany przez uznanego aktora Rade Šerbedžiję) jest postacią autentyczną. Urodził się w Starym Gradzie w 1487 roku, zmarł w 1572. Za jego najważniejszy utwór uważana jest napisana w 1556 r. w formie listu skierowanego do Jeronima Bartučevicia tytułowa „Wyprawa na ryby i gawędy rybackie”. Jest to dzieło hybrydyczne pod względem gatunkowym zawierające elementy eklogi rybackiej, dziennika podróży i poematu refleksyjnego.

Scenariusz i reżyseria: Milan Trenc

Producent: Studio Devet

Obsada: Rade Serbedzija, Leon Lucev, Bojan Brajcic, Filip Mayer

Trailer: 

 

Powrót