Wielkopostne spotkanie śpiewacze
dekoracja

Wielkopostne spotkanie śpiewacze

Spotkanie poprowadzi Iga Fedak

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, czyli Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, zapraszają na wielkopostne spotkanie śpiewacze. Spotkanie poprowadzi Iga Fedak (etnolożka, etnomuzykolożka, śpiewaczka).

 

Kiedy: wtorek, 26 marca o 18:30
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów, sala 105 H
Za ile: wstęp wolny!

 

Podczas spotkania wspólnie zaśpiewamy kilka tradycyjnych wielkopostnych pieśni polskich, będzie też czas na ciekawostki, informacje etnograficzne, nagrania archiwalne oraz na refleksje. Teksty pieśni pochodzą z XV-XIX wieku, a melodie, które wykonujemy są bardzo różne – od upowszechnionych szeroko wersji śpiewnikowych, po zupełnie lokalne warianty z różnych stron.

Teksty będą wyświetlone na dużym ekranie, tak, aby umożliwić wszystkim uczestnikom wspólne śpiewanie.

Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków.

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego. Śpiewa pieśni tradycyjne od wielu lat i w ramach różnych formacji, a obecnie, od 2015 roku śpiewa w Kapeli Fedaków. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku wraz z mężem prowadzi cotygodniowe warsztaty wokół muzyki tradycyjnej, organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie.

 

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

 

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow@gmail.com)

Do zobaczenia!

Powrót