Wielkopostne spotkanie śpiewacze

Wielkopostne spotkanie śpiewacze

Spotkanie muzyczne w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, czyli Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, zapraszają na wielkopostne spotkanie śpiewacze. Spotkanie poprowadzi Iga Fedak (etnolożka, etnomuzykolożka, śpiewaczka).

 

Kiedy: 16 lutego 2024, godz. 18:30
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów, sala 105 H

Wstęp wolny!

 

Podczas spotkania wspólnie zaśpiewamy kilka tradycyjnych wielkopostnych pieśni polskich, będzie też czas na ciekawostki, informacje etnograficzne, nagrania archiwalne oraz na refleksje. Teksty pieśni pochodzą z XV-XIX wieku, a melodie, które wykonujemy są bardzo różne – od upowszechnionych szeroko wersji śpiewnikowych, po zupełnie lokalne warianty z różnych stron.

Teksty będą wyświetlone na dużym ekranie, tak, aby umożliwić wszystkim uczestnikom wspólne śpiewanie.

 

Pod koniec Wielkiego Postu planujemy jeszcze jedno spotkanie, więc jeśli nie możecie dołączyć do nas teraz, będzie jeszcze okazja.

 

Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków.

 

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego. Śpiewa pieśni tradycyjne od wielu lat i w ramach różnych formacji, a obecnie, od 2015 roku śpiewa w Kapeli Fedaków. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku wraz z mężem prowadzi cotygodniowe warsztaty wokół muzyki tradycyjnej, organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie.

 

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

 

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków: kapela.fedakow@gmail.com 

Do zobaczenia!

Powrót