Podziel się dzielnicą
dekoracja

Podziel się dzielnicą

3 spacery z mieszkańcami jeszcze w sierpniu

Chcesz poznać nieznane fakty i dowiedzieć się czegoś więcej o historii swojej dzielnicy? Interesuje Cię architektura lub obszary przyrodnicze Katowic poza ścisłym centrum? Jeśli tak, weź udział w spacerze, w którym równie ważny, co zaplanowana trasa będzie Twój udział! Mamy nadzieję, że w trakcie wycieczki podzielisz się z nami opowieściami związanymi z życiem dzielnicy lub szczególnymi dla Ciebie i Twoich bliskich miejscami. Każda historia jest dla nas ważna i będzie stanowić wkład w proces przygotowywania mapy, w której uwzględnione zostaną istotne punkty dziedzictwa materialnego, a także opowieści, emocje i wspomnienia związane z Twoją Dzielnicą! To również unikalna okazja, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak opowiadać o lokalnym dziedzictwie. Czekamy zarówno na obecnych, jak i dawnych mieszkańców poszczególnych dzielnic, a także osoby chcące podzielić się wspomnieniami i historiami członków rodziny lub znajomych.

Na spacery obowiązują zapisy telefonicznie: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00), mailowo: rezerwacje[AT]miasto-ogrodow.eu lub za pomocą formularza dostępnego TUTAJ.

 

 

VIII SPACER

Dzielnica Ligota-Panewniki

26 sierpnia 2023, godz. 10.00 (zbiórka: 9.45)

Miejsce zbiórki: Dworzec PKP Katowice-Ligota

Przewodnik: Grzegorz Płonka

Co my tu mamy. Od dworca kolejowego w Ligocie do klasztoru w Panewnikach

W czasie spaceru poznamy ważniejsze obiekty powstałe na przestrzeni ponad stu lat na terenie obecnej dzielnicy "Ligota-Panewniki", wśród których znajdą się między innymi: dworzec kolejowy, historyczna zabudowa ul. Franciszkańskiej, akademiki dawnej Akademii Ekonomicznej, Plac Miast Partnerskich, gmach VII LO, modernistyczna kolonia urzędnicza, miejski targ oraz Bazylika Ojców Franciszkanów. Podkreślimy ich wpływ na życie mieszkańców. Wspomnimy również o osobach i grupach społecznych związanych z dzielnicą jak - Bolesław Szabelski, Olgierd Łukaszewicz, Krystyna Bochenek, Krzysztof Globisz, ligocki hufiec harcerski oraz o antyhitlerowskiej konspiracji w czasach II wojny światowej. 


IX SPACER

Dzielnica Piotrowice-Ochojec

26 sierpnia 2023, godz. 15.00

Miejsce zbiórki: MDK „Południe” - Filia nr 1 w Katowicach-Piotrowicach, ul. Gen. Jankego 136

Przewodnik:  Tomasz Świdergał

Koczownicy nad Slepiotką, Boży Wojownicy w Uniczowach, Szwedzi -czas  apokalipsy, Piotrowice Śląskie i rozwój wsi aż do 2 wojny, 1939 i  1945  rok, to części składowe wycieczki po dzielnicach Ochojec i Piotrowice  którą poprowadzi historyk Tomasz Świdergał.


X SPACER

Dzielnica Dąbrówka Mała

27 sierpnia 2023, godz. 15.00

Miejsce zbiórki: kościół parafialny pw. św. Antoniego

Przewodnik: Michał Bulsa

Spacer po Dąbrówce Małej obejmie najważniejsze punkty dzielnicy, ukazując jej kulturę, tradycję, najważniejsze zabytki i miejsca, związane z ważnymi postaciami. Poznamy dzieje tej miejscowości, stanowiącej odrębną gminę aż do 1951 r. Trasa obejmuje "centrum" Dąbrówki - miejscowości niegdyś silnie związanej z przemysłem, a obecnie stanowiącej dzielnicę mieszkaniową i usługową. Historia Dąbrówki Małej, sięgająca późnego średniowiecza, do dziś jest widoczna i obecna w dzielnicy.


 

ktw gzm 2029

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
 

Powrót