Dąb Niepodległości
Dąb Niepodległości

Dąb Niepodległości

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Katowicach

 

12 kwietnia, przy kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości, został posadzony Dąb Niepodległości. Wydarzenie rozpoczęło katowickie obchody stulecia niepodległości.

Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę miasto we współpracy z licznymi partnerami przygotowało bogaty program wydarzeń i projektów.

Program uwzględnia regionalną specyfikę procesu, który rozpoczął się 11 listopada 1918 roku, ale w przypadku Katowic i Górnego Śląska trwał do roku 1922, gdy region został oficjalnie objęty w posiadanie przez młode państwo polskie.

Dlatego też, w dłuższej perspektywie, program będzie obejmować rocznice Powstań Śląskich oraz setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski, a także koncentrował się na osobach, które do tego się przyczyniły.

Program został stworzony przy udziale miejskich instytucji kultury, ze szczególnym uwzględnieniem Katowice Miasto Ogrodów i Muzeum Historii Katowic oraz w partnerstwie z takimi podmiotami jak Śląskie Centrum Wolności i Solidarności czy katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Program obejmuje projekty o charakterze edukacyjnym, partycypacyjnym, kulturalnym, a nawet sportowym.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń wkrótce

Świętujcie z nami!

 

Powrót