Ognisko Muzyki Tradycyjnej
Kapela Fedaków

Ognisko Muzyki Tradycyjnej

Rozpalamy Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach!

Zapraszamy Was na pierwsze wydarzenie w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, a będzie to potańcówka z Kapelą Dejcie Pozór poprzedzona warsztatami tradycyjnych tańców śląskich, które poprowadzi Iga Fedak.

Warsztaty tradycyjnych tańców śląskich

Kiedy: 12 lipca 2023, godz. 18.00

Gdzie: Strefa Centralna

Prowadzenie: Iga Fedak

Czas trwania: 90 minut

Dla kogo: Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Osoby początkujące poznają kroki podstawowe, podczas gdy osoby tańczące będą mogły koncentrować się na stylu, ozdobnikach i improwizacji.

Jak się przygotować: Ubierzcie się w coś, co nie krępuje Waszych ruchów oraz w wygodne buty (raczej na twardej podeszwie). Zaopatrzcie się w wodę lub przygotujcie na jej zakup w barze. Nie trzeba przychodzić w parach!

Bilety: 15 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)

Kup bilet na warsztaty [link otworzy się w nowym oknie]

Podczas warsztatów rozgrzejemy się i przygotujemy do potańcówki. Zapoznamy się z krokami podstawowymi powszechnych niegdyś na Śląsku tańców (walczyk, poleczka) oraz nauczymy się w nich poruszać, ale również poznamy kilka tańców figurowych, takich jak krzyżok czy puszczany. Repertuar  tańców figurowych jest na Śląsku bardzo szeroki, są to tańce, które przydadzą się zarówno podczas potańcówek, jak i świetnie sprawdzą się w zabawach z dziećmi czy jako tańce integracyjne. Zaczniemy także poznawać tyrolinę, czyli śląską mazurkę.

Potańcówka z Kapelą Dejcie Pozór

Kiedy: 12 lipca 2023, godz. 20.00

Gdzie: Strefa Centralna

Czas trwania: 180 minut

Dla kogo: Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „siedzą” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek… ;-)

Jak się przygotować: Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!

Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)

Kup bilet na potańcówkę [link otworzy się w nowym oknie]

Podczas imprezy z muzyką na żywo będzie zarówno okazja, aby wykorzystać zdobyte na warsztatach umiejętności, jak i do tego, aby swobodnie potańczyć i poimprowizować. Zespół poprowadzi także instruktaże kolejnych śląskich tańców tradycyjnych! Kapela Dejcie Pozór to zespół grający tradycyjną śląską muzykę do tańca.

Karo Przewłoka – żona – podaje melodie. Gra na skrzypcach i śpiewa, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureatka Konkursu Nowa Tradycja organizowanego przez program Drugi Polskiego Radia.

Aleksander Mateja – mąż – gra na basach. Nabija rytm. Nie tylko świetnie basuje, ale także świetnie tańczy oraz uczy tańców.

Magdalena Jochemczyk – przyjaciółka – bębnistka. Trzyma rytm oraz śpiewa z Karo w śląskim dwugłosie. Organizatorka potańcówek w Katowicach, członkini Bytomskiego Kolektywu Śpiewaczego.

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.

Wydarzenie jest pierwszym z cyklu. Na kolejne w tym schemacie (godz. 18.30 - warsztaty, godz. 20.00 potańcówka) zapraszamy 26 lipca, 16 sierpnia i 31 sierpnia (jedyny czwartek). Dogrywamy skład kapel i program – szczegóły wkrótce! Jesienią będziemy kontynuować działania.

Od września ruszymy z cotygodniowymi zajęciami muzycznymi, raz w miesiącu będą odbywać się warsztaty tradycyjnych tańców śląskich w podziale na grupę początkującą i zaawansowaną, a 18 listopada odbędzie się wielka potańcówka na finał projektu!

Trzymajcie rękę na pulsie ;-)

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow[at]gmail.com)

Kapela Dajcie Pozor - fot. Aleksander Joachimiak / alekjoachimiak.pl [link otworzy się w nowym oknie]

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizator: Katowice Miasto Ogrodów Lider Ogniska: Kapela Fedaków