Każdy oddech to muzyka
Trio_io w Music Hubie

Każdy oddech to muzyka

Felieton Weroniki Górskiej

Do grona felietonistów Miasta Ogrodów dołączyła Weronika Górska – poetka, pisarka, krytyczka literacka i redaktorka. Zapraszamy do lektury felietonu autorki o koncercie Trio_io w ramach cyklu Music Hub Live!.

 

Flecistkę Zofię Ilnicką oraz gitarzystę Łukasza Marciniaka słyszałam w kilku interesujących składach. Oboje grają w poetycko-muzycznym projekcie Brzoska Kolektyw, w którym Łukasz Marciniak odpowiada również za kompozycje. Podczas ostatniej edycji JazzArt Festiwalu Zofia Ilnicka przedstawiła wariacje na temat kompozycji Hildegardy z Bingen – wspólnie z Olą Rzepką (perkusja, klawisze, elektronika), z którą tworzy zespół DEAE, przy gościnnym udziale Mingo Rajandi (kontrabas). Natomiast Łukasz Marciniak, w duecie Perforto, także z Olą Rzepką, zaprezentował bardzo eksperymentalne, preparowane dźwięki na struny gitary i fortepianu. Ponadto przyglądałam się jego empatycznej współpracy z najmłodszą grupą dziewczynek w ramach warsztatów JazzCamp for Girls oraz przysłuchiwałam niesamowitym efektom podczas koncertu finałowego. Ciekawiło mnie, jak tych dwoje zdolnych, pomysłowych muzyków zabrzmi w Trio_io, tworzonym razem ze skrzypkiem Jakubem Wosikiem i mającym w dorobku już trzy płyty („Waves”, 2019, „New Animals”, 2021, „PARTS”, 2022). Trio_io czerpie z tradycji jazzowej, improwizowanej oraz awangardowej, uzyskując oryginalne, odważne, a zarazem harmonijne brzmienie. Sięgając często do technik sonorystycznych, grupa wydobywa dźwięki z tradycyjnych instrumentów w nietradycyjny sposób, na przykład uderzając rytmicznie w pudła gitary i skrzypiec dłońmi lub smyczkiem czy preparując struny gitary różnymi przedmiotami. Dzięki temu podczas występu słyszałam stukot końskich kopyt po bruku, krzyk mew nad morzem oraz kilka innych odgłosów, których wydobycia nie spodziewałabym się po gitarze, skrzypcach i flecie. Moją uwagę szczególnie przykuła gra Zofii Ilnickiej. Flecistka pokazała, że muzyką jest nie tylko melodia, ale również oddech. By doświadczyć muzyki, nie musimy zatem iść na koncert czy odpalać YouTube'a. Nie musimy też wcale szukać jej na zewnątrz, w śpiewie ptaków, szumie wiatru czy innych odgłosach natury bądź przeciwnie, w dźwiękach cywilizacji, wraz z klaksonami samochodów i dzwonieniem tramwajów. Wystarczy, że wsłuchamy się we własne ciało. Skupimy na tak podstawowej czynności życiowej, jak oddychanie. Na tym, jak wpływa na nie wzmożony wysiłek fizyczny bądź emocje. Jak nasz oddech łapie lub gubi rytm. Jak może imitować inne odgłosy. Trio_io tworzy muzykę niestandardową, skłaniającą do zastanowienia, momentami kojącą, momentami niepokojącą. Warto ją usłyszeć, a także zobaczyć, na jakie – czasami zaskakujące – sposoby twórcy wydobywają ją z instrumentów.
Koncert zespołu Trio_io, Music Hub Live! #8, 1 czerwca 2023 roku, godzina 20.

Weronika Górska
„Każdy oddech to muzyka”


Weronika Górska — autorka tomiku wierszy Rozsznurowywanie (Bytomskie Centrum Kultury, 2012) oraz baśni O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii (Stapis, 2018), a także recenzji książek i filmów publikowanych m. in. w „Śląsku”, „SosnArcie”, „ArtPapierze”, „Migotaniach”. Opracowała wspomnienia Aleksandra Doby Na fali i pod prąd oraz Gerszona Majtelesa Od Wolbromia do Tel Awiwu (przy współpracy Ireny Benhamo). Redaktorka książek.

 

Fot. A. Ławrywianiec

Copyrights © KMO

Powrót