DUŻA PĘTLA JURAJSKA
dekoracja

DUŻA PĘTLA JURAJSKA

230. śląsko-zagłębiowskie szwendanie okoliczne

Kiedy: 22 kwietnia 2023 / trasa całodzienna

Gdzie: Skarżyce – Żerkowice – Karlin – Bzów do Kromołowa

Zbiórka: godz. 8.42 / dworzec kolejowy w Zawierciu

Dojazd z Katowic: godz. 7.44, KS 40608 S1 peron: II/6 (rel. Gliwice – Częstochowa)

Gość specjalny: Wiktor Kosecki

Kierownictwo zamieszania: Paweł Graja

Z Zawiercia do Kromołowa przemieścimy się busem nr 8 (odjazd o godz. 9.00) lub busem nr 3 (odjazd o godz. 9.20)

W drodze powrotnej busy z Kromołowa do Zawiercia kursują w godzinach: 18.06, 19.00, 19.24.

Trasa przez wzniesienia, zapadliska i progi skalne. Wymaga od uczestników dobrej kondycji.

Na trasie: Góra Szubieniczna, Okiennik Wielki, Doły Żerkowskie, Lisia Góra, Skała Renifera, źródliska Warty i Czarnej Przemszy, Skała Rzędowa.

W bzowskim kamieniołomie poszukamy amonitów i belemnitów. W trakcie wędrówki przez jurajskie bezdroża niewykluczone jest ognisko.

Udział bezpłatny. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu i ubezpieczenia. Uczestnicy szwendania biorą w nim udział na własną odpowiedzialność i proszeni są o zachowanie stosownych środków bezpieczeństwa.

Ważne! Potraktujmy ten i inne spacery cyklu jako okazję do oderwania się od smartfonów, które mocno zawężają naszą percepcję rzeczywistości i umiejętność orientacji w terenie. Zakazać nie możemy, ale prosimy o rozważne korzystanie z nawigacji GPS tudzież innych aplikacji mobilnych.

Wiktor Kosecki – socjolog, przewodnik beskidzki i pasjonat gór w całej ich okazałości.

Paweł Graja, urodzony w Sosnowcu, wychowany w Będzinie, zamieszkały w Katowicach. Absolwent religioznawstwa. Okazjonalny publicysta, redaktor kilku wydawnictw, w których na próżno szukać jego nazwiska. Malarz prymitywista, swego czasu pokazujący swe prace publicznie, ostatnimi czasy malujący raczej do szuflady. Twórca kilku galerii, z których jedna działa od lat bez niego. Od dekady organizator śląsko-zagłębiowskich szwendań okolicznych, umożliwiających licznym wiatrem podszytym duszom, wspólne penetrowanie peryferii otaczającego nas świata.

 

Powrót