Ruchome obrazy
zdjęcie grupowe dzieci, które pokazują własne ruchome obrazy

Ruchome obrazy

Future Artist – wspólnota sztuki. Zadanie twórcze 3/2023

Kolejne zadanie oparte o pracę twórczą we wspólnocie. Będziemy działać w grupie, tworząc pojedynczy obiekt, by na koniec wspólnie go uruchomić. Naszą inspiracją będzie twórczość Andrzeja Pawłowskiego – członka Grupy Krakowskiej. Był on nie tylko malarzem, rzeźbiarzem i projektantem, ale twórcą niezwykłych filmów, które nazwał „Kineformami”. Inspirując się tymi ruchomymi obrazami, stworzymy mobile, które pod wpływem ruchu rąk będą tworzyły struktury oparte o światło i cień.

KARTA ZADANIA TWÓRCZEGO nr 3 [Materiał otworzy się w nowym oknie, pdf 497 KB]

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania zadania:

- białe, cienkie kartki
- nożyczki
- kleje
- dziurkacz
- sznurek
- listeweczka o dowolnej długości


Instrukcja:

Wytnij różne formy z białej kartki. Naklej je na siebie klejem i połącz w jeden element. Może on być zwarty, może być rozproszony. Dziurkaczem wykonaj dziurkę w dowolnym miejscu i zawieś swój element na listwie. Możecie też łączyć się w grupy i na jednej listewce zawiesić kilka białych struktur.

Gotowe? Wprawcie całość w ruch. Coś wam to przypomina? To trochę jak łowienie ryb, ale może macie inne skojarzenia? Podzielcie się nimi. Obserwujcie, jak wasz ruchomy obraz zaczyna tańczyć. Jak zmienia się forma waszych dzieł oraz światłocień. Jeśli macie możliwość, potwórzcie ten eksperyment w ciemnym pomieszczeniu.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zobaczcie wspólnie film z zasobów archiwum Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zobacz film MSN. [Link otworzy się w nowym oknie] 

Zrób zdjęcie wspólnej pracy uczestników. Możesz też nakręcić króciutki filmik.

Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

Ilustracje: Obiekt artystyczny – mobil wykonany przez dzieci w roku 2023 (Fot. Kinga Hołda-Justycka).

 

Powrót