dekoracja

MHL! #22

WIJ X NARBO DACAL czyli PIRANHA MUSIC & HAPPYDYING PRODUCTIONS PREZENTUJĄ

Kiedy: 18 lutego 2024, drzwi: godz. 19.30, start: godz. 20.00

Gdzie: Music Hub - plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice Miasto Ogrodów

Bilety: 40 zł* dostępne przed wejściem oraz na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w tym samym oknie]

Po świetnie przyjętym debiutanckim albumie oraz EPce „Przeklęte Wody”, Wij nie zwalnia tempa i rusza ponownie w Polskę, tym razem promując swoje najnowsze dzieło zatytułowane „Przestwór”! Na trasie składającej się z trzynastu koncertów zespołowi towarzyszyć będzie krakowskie trio Narbo Dacal, które również wyruszy w kraj z niedawno wydanym, debiutanckim albumem „Elysium Now”. W wybranych miastach wsparcie zapewnią goście specjalni, którzy ogłoszeni zostaną wkrótce.

WIJ (rock&roll, doom metal)

FB @wijrock [link otworzy się w nowym oknie] 
IG @wij_rock [link otworzy się w nowym oknie] 

Wij to czarujący Frankenstein zrodzony z eklektycznych muzycznych gustów tria rozsianego na trzy strony polski. Gitara barytonowa Palca pełniąca, jednocześnie z główną, funkcję basu, orze słuchacza ciężkimi riffami, w których czujne ucho odnajdzie ślady wielu metalowych i hard rockowych gatunków z lat 70. 80. i 90. Nie jest to jednak granie retro, tylko gorąca zupa ugotowana na pożywnych inspiracjach. Wokal Tui Szmaragd uosabia znany bon mot Toma Waitsa o „pięknych melodiach mówiących o potwornych rzeczach”. Solidnie ukształtowany głos pozwala jej swobodnie i wyraziście prowadzić zawiłe opowieści. Najświeższy nabytek zespołu to perkusista Bob, który na dotychczasową, niemal punkową moc bębnów Wija nakłada nową jakość precyzji. Najnowszy album „Przestwór” (2023, Piranha Music) pokazuje inne niż dotychczas oblicze Wija — organiczne, autorskie podejście do brzmienia i kompozycji. Prócz bogatej warstwy muzycznej, mocną stroną Wija są teksty Tui Szmaragd, które za pośrednictwem dawnych legend, opowieści o dziwnych stworzeniach, wyklętych zakątkach kosmosu, czy wypaczonych magią królestwach, odsłaniają ciemne i grząskie zapadliska ludzkiego umysłu.

 

NARBO DACAL (progressive metal, doom, folk)

FB @NarboDacal [link otworzy się w nowym oknie] 
IG @narbodacal [link otworzy się w nowym oknie] 

Zespół z Krakowa w którego skład wchodzą Eliza (wokal i bas), Bartek (perkusja) i Drut (gitara). Ich niezbyt łatwa do określenia twórczość oscyluje gdzieś pomiędzy doom metalem, a metalem progresywnym, czerpiąc jednocześnie z wielu innych gatunków, takich jak m.in. folk, sludge czy nawet black metal. Rozpocząwszy swoją przygodę w czerwcu 2020, weszli we wrześniu 2021 do krakowskiego studia No Solace prowadzonego przez M. (Mgła, Kriegsmaschine), by nagrać debiutancką EP-kę – wydaną w styczniu 2022 przez Piranha Music. Po zagraniu kilkunastu koncertów w 2022 roku (festiwale Summer Dying Loud, Castle Party, Great September, supportowanie amerykańskiego Coven, trasy z zespołami Angrrsth, Gorycz, Hydra, Las Trumien) zespół wszedł ponownie do studia No Solace. Efektem współpracy z M. jest pełnowymiarowa płyta “Elysium Now“, wydana w listopadzie 2023, znów przez Piranha Music.

 

*50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca