nova scena klasyczna

Magdalena Pawłowska / Jakub Borgiel

Nova Scena Klasyczna #5

Kiedy: 17 października 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – Strefa Centralna

Wstęp wolny

Wystąpią:

Magdalena Pawłowska – sopran
Jakub Borgiel – baryton

Wojciech Stysz – fortepian (prof. AM Katowice)

Prowadzenie koncertu:

Alicja Przytuła

 

„Chopin przygotowuje bagaż nowych kompozycji, utrzymując, jak to ma w zwyczaju, że potrafi robić tylko rzeczy nędzne i godne pogardy. Najzabawniejsze, że mówi to z największym przekonaniem”. George Sand


W programie:

F. Chopin – "Życzenie", "Śliczny chłopiec", "Moja pieszczotka", "Precz z moich oczu", "Hulanka
W.A. Mozart – najpiękniejsze arie i duety z oper "Don Giovanni" oraz "Wesele Figara"
 

Chopin i jego sztuka to temat kolejnej odsłony Novej Sceny Klasycznej, na którą zapraszam Państwa 17 października 2023 r. o godz. 18.00 do Strefy Centralnej. Wspólnie z Magdaleną Pawłowską i Jakubem Borgielem, znakomicie rokującymi młodymi śpiewakami, podejmę refleksję nad niepowtarzalnym fenomenem artystycznym, któremu na imię Fryderyk Chopin.
Zaprezentowane zostaną arcydzieła liryki wokalnej Chopina, a wraz z nimi wybrane kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, m.in. jeden z najsłynniejszych duetów wykonywanych na renomowanych scenach operowych na świecie „La ci darem la mano”, który miał znaczący wpływ na rozwój kariery kompozytorskiej Chopina.
Zgodnie z przyjętą formułą po koncercie zaproponuję Państwu swobodną rozmowę na tematy nie tylko bliskie muzyce. Może nawet uda się wspólnie z artystami zaśpiewać pieśń Chopina, kto wie? Zapraszam serdecznie.
Alicja Przytuła

Magdalena Pawłowska
Jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr hab. Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej, prof. AM.
Naukę śpiewu rozpoczęła w 2016 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie dr Renaty Jonakowskiej-Olszowskiej, edukację zakończyła dyplomem z wyróżnieniem.

Laureatka m.in. XII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (2019), Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego SOLISTA w Kąśnej Dolnej (2022), X Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego w Krakowie (2022), I Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Kameralistyki Wokalnej im. Witolda Friemanna w Rzeszowie (2023). W 2021 r. wystąpiła w roli Mrs Skosvodmonit we współczesnej operze „The boy who grew too fast” G.C. Menottiego w reżyserii Grzegorza Eckerta.Współpracowała z dyrygentami: Tadeuszem Kozłowskim, Alexandrem Humalą, Waldemarem Groniem, Jurkiem Dybałem. Brała udział w warsztatach i kursach wokalnych m.in. z Mariuszem Kwietniem, Piotrem Beczałą oraz Olgą Pasiecznik.


Jakub Borgiel
Z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr. hab. Macieja Bartczaka (2023). Jest zdobywcą III miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz (Kielce, 2020), III miejsca na VII Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla duetów instrumentalnych i duetów wokalnych (Warszawa, 2021), II miejsca na XXII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina (Vrable, Słowacja, 2021) oraz III miejsca na I Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Kameralistyki Wokalnej im. Witolda Friemanna (Rzeszów, 2023).

Wykonał partię Eneasza w operze „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcella zrealizowanej we współpracy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z Teatrem Zagłębia, partię Bartłomieja w operze „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki zrealizowanej przez Operę Śląską we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach, partię Arcykapłana w koncertowym wykonaniu opery „Hagith” Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej podczas 17. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, partię Toantesa w filmowej realizacji opery „Issipile” Antonia Bioniego wyprodukowanej przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz partię Polifema w operze „Acis i Galatea” Georga Friedricha Händla zrealizowanej przez AM w Katowicach. W październiku 2021 r. wziął również udział w nagraniu płyty z pieśniami Ignacego Jana Paderewskiego „W hołdzie mistrzowi tonów”, zrealizowanej oraz wydanej przez wytwórnię fonograficzną DUX.

Koncertował w charakterze solisty z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Podkarpackiej oraz Filharmonii Zabrzańskiej. 11 listopada 2022 r. wybrany przez maestro Mariusza Kwietnia zaśpiewał jako solista w Koncercie Patriotycznym w Operze Wrocławskiej.