krajobrazy

Krajobrazy

22. Mikrorezydencja BDK - podsumowanie

Kiedy: 13 października 2023, godz. 19.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów - Biuro Dźwięku Katowice (II piętro, pokój 204)

Wstęp wolny

Zapraszamy na wydarzenie podsumowania 22. Mikrorezydencji Biura Dźwięku Katowice z udziałem Adriana Kolarczyka (Aheloy!) i Bartka Barana (JamaszkaFT) .

Podczas rezydencji artyści poddadzą wielowymiarowej ewolucji już istniejący projekt swojego autorstwa pod nazwą KRAJOBRAZY*

Krajobrazy to nie tylko autorski projekt dźwiękowy, ale i cykl wydarzeń plenerowych w zielonych przestrzeniach Krakowa. Ideą było promowanie muzyki ambient, muzyki relaksacyjnej, new age, jazzu i gatunków pokrewnych, ale wszystkie działania przyczyniły się również do powstania i wydania albumu. Jego premiera miała miejsce w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu 27 lipca 2023 roku.

* Krajobraz jest przez autorów definiowany jako dynamiczny system posiadający swoją historię i podlegający zmianom sezonowym. Jego sposób funkcjonowania uzależniony jest od części składowych oraz powiązań między nimi.

ADRIAN KOLARCZYK – artysta wizualny i muzyk urodzony w 1990 w Skawinie. Absolwent Filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Tworzy instalacje dźwiękowe, projekty site-specific, rzeźby, filmy wideo oraz fotografie. Inspiruje się stylistyką mockumentalną, często sięga po motywy przypominające dekoracje filmowe lub bazuje na zasłyszanych historiach, wpisując je w kontekst filmu albo sztuki, przez co jego realizacje często nabierają dowcipnego charakteru. Interesuje się różnego rodzaju archiwami, katalogami oraz kolekcjami przedmiotów. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą oraz w publikacjach artystycznych. Laureat Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w 2015 roku, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016, nagrodzony w konkursie Talenty Trójki 2016. Pod pseudonimem Aheloy! nagrywa utwory oparte na motoryce znanej z gatunków house i techno, jednak przekłada je na oniryczny świat sampli, szmerów i interesujących brzmieniowo faktur, gdzie „klubowy” rytm jest jedynie subtelną wskazówką.

BARTŁOMIEJ BARAN – producent muzyczny, grafik, autor projektu „jamaszkaFT”, urodzony w 1988 roku w Kielcach. Ekspresjonistyczne podejście w muzyce łączy z bieżącymi fascynacjami związanymi z techniką, historią, tekstami kultury i interpretowaną na własny sposób naturą. Obsesyjnie poszukuje nowych źródeł dźwięku, interesujących tembrów i faktur, których następnie używa w strukturach muzyki tanecznej, nigdy nie poświęcając się żadnemu gatunkowi. Podobne podejście stosuje w działaniach wizualnych. Kolekcjoner syntezatorów, maszyn perkusyjnych, grooveboxów, efektów i retro komputerów. Przez lata aktywny na krakowskiej scenie muzycznej, był też częścią owocnych kooperacji, takich jak Sentel i Unitrax. Przyniosły one szereg winylowych wydawnictw, które spotkały się z entuzjastycznym odbiorem wśród światowej prasy muzycznej i DJs. Od 2010 roku występował w wielu miejscach w Europie, od małych klubów po wielkie festiwale jak CTM, Nachtdigital, Unsound czy Tauron Nowa Muzyka. W 2021 roku został ogłoszony Spotlight Artist przez radio BBC 6. Jego ostatnie solowe wydawnictwo to płyta “Untitled” z 2021 roku dla warszawskiego labelu Dom Trojga. Jest entuzjastą i kolekcjonerem kaset z muzyką medytacyjną, relaksacyjną, religijną, new age oraz field recording.

FB: @cyklKRAJOBRAZY [link otworzy się w nowym oknie]
BC: @krajobrazy [link otworzy się w nowym oknie]
IG: @aarrddkk / IG: @jamaszka_ft  [linki otworzą się w nowych oknach]

FB: @biurodzwieku [link otworzy sie w nowym oknie]


Mikrorezydencje artystyczne Biura Dźwięku Katowice to zainicjowany w 2016 roku cykl pięciodniowych wizyt studyjnych, podczas których zaproszony artysta przygotowuje specjalny koncert/słuchowisko w wielokanałowym systemie nagłośnieniowym. Więcej na stronie projektu Mikrorezydencje BDK [link otworzy się w nowym oknie]