dekoracyjna

Apokalipsa Bunscha

Projekt multimedialny: widowisko - wystawa – film

Kiedy: 14 października 2022, godz. 19.30

Gdzie: Kościół Mariacki w Katowicach (pl. Ks. E. Szramka 1)

Bóg. Sztuka. Wojna. Odkrycie. Skarb. Inspiracja. Działanie. Sztuka. Bóg.

Ten nieprzypadkowy ciąg słów to najkrótsze streszczenie historii związanej z powstaniem projektu multimedialnego „Apokalipsa Bunscha”. Tryptyk artystycznych działań (widowisko - wystawa - film) został zbudowany w oparciu o projekty witraży Sądu Ostatecznego autorstwa znakomitego artysty Adama Bunscha.

Ta artystycznie zabarwiona historia nieprzerwanie jest związana z Kościołem Mariackim w Katowicach. Jeszcze przed II Wojną Światową ks. Emil Szramek, ówczesny proboszcz Parafii Mariackiej, zamówił u Bunscha witraże, które miały zdobić prezbiterium świątyni. Wybuch wojny uniemożliwił ich realizację, a dzieło wielkiego artysty pozostało na etapie pastelowych projektów. Kartony z wizją Sądu Ostatecznego przez dziesięciolecia spoczywały na strychu probostwa katowickiego kościoła, aż w końcu cenny skarb znalazł się w depozycie Muzeum Historii Katowic.

Niedokończone przed dekadami dzieło stało się jednak inspiracją dla współczesnych artystów. Mariusz Kozubek, główny twórca projektu, we współpracy z Piotrem Solorzem i Agnieszką Jasińską, przekuł potencjał dzieła Bunscha w produkcję teatralną, prace o charakterze wystawienniczym oraz impresję filmową. Widowisko oraz wernisaż wystawy zostały osadzone we wnętrzu świątyni Parafii Mariackiej w Katowicach.

Teatralne dzieło pt. „Apokalipsa Bunscha” powstało dzięki pracy profesjonalnych artystów – aktorów, muzyków, wokalistów – ale również wolontariuszy, reprezentujących rożne grupy społeczne. Z kolei filar wizualny przedsięwzięcia został wzbogacony o cykl warsztatów edukacyjno-plastycznych „Wokół witraży Bunscha”.

Projekt „Apokalipsa Bunscha” to nie tylko współczesne przedsięwzięcie artystyczne, reinterpretacja Sądu Ostatecznego i społeczno-kulturowe wydarzenie. To kopalnia wiedzy o sztuce i (nie)odległej rzeczywistości. To uprawa rodzinnych wspomnień. Detektywistyczne kolekcjonowanie śladów artysty. Balansowanie między intencjonalnym działaniem człowieka a grą przypadków. To synkretyczne wcielenie sztuki. Kooperacja artysty nieobecnego z twórcami nowej kultury.

Reżyseria, scenariusz widowiska (na podst. tekstów biblijnych): Mariusz Kozubek

Muzyka, kierownictwo muzyczne: Piotr Solorz

Projekty plastyczne, oprawa wizualna projektu: Agnieszka Jasińska

Projekt witraży „Sąd Ostateczny”: Adam Bunsch

Realizacja filmu: Bartosz Dominik

Koordynacja projektu: Mirela Gontarz

Organizator projektu: Parafia Mariacka w Katowicach

Wydarzenie jest częścią obchodów XXII Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Blask Praw-dy”, organizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a także XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku, organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej.

Organizator projektu: Parafia Mariacka w Katowicach

Partnerzy projektu: Muzeum Historii Katowic, Katowice Miasto Ogrodów, Teatr Kozubka, Archiwum Rodziny Bunschów, Katolicka Fundacja Młodzi dla Młodych, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Klub Inteligencji Katolickiej, Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach

Patroni Medialni: TVP3 Katowice, Gość Niedzielny, Radio eM

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022, a także współfinansowany przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów.