Byłem mieszkańcem miasta Stalina...

 

"Byłem mieszkańcem miasta Stalina..."

Miasto Ogrodów oraz Instytut Pamięci Narodowej, Oddział Katowice, zapraszają do udziału w nowym projekcie.

Wielu mieszkańców naszego miasta i jego okolic wciąż pamięta czasy, gdy Katowice nosiły nazwę Stalinogród. Nie było to jedyne miasto w zależnych od Związku Sowieckiego krajach Europy Środkowo-Wschodniej, noszące imię komunistycznego dyktatora. Podobnie było z Brasovem w Rumunii, Dunaújváros na Węgrzech, Eisenhüttenstadt w Niemczech Wschodnich, Kuçovą w Albanii czy Warną w Bułgarii.
Projekt ,,I was citizen of Stalin Town”, realizowany jest we wszystkich przywołanych miastach. Jego celem jest przybliżenie oddziaływania stalinowskiego totalitaryzmu na społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. 

Naszym celem jest wzbudzenie debaty publicznej o tym, jak totalitaryzm komunistyczny pozbawił obywateli ich fundamentalnych praw, dopuszczając się kolosalnych nadużyć i zbrodni. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w naszym projekcie! Poszukujemy zdjęć, pocztówek, dyplomów, dokumentów, wydawnictw, pieczątek, bibelotów, pamiątek i innych przedmiotów – wszystkiego, co nosi na sobie piętno stalinizacji.  Jeśli chcielibyście nam pomóc – zapraszamy do współpracy.

Wykład "Kiedy Katowice były Stalinogrodem" rozpocznie oficjalnie nasz projekt. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak w nim aktywnie uczestniczyć zapraszamy na spotkanie. Więcej informacji TUTAJ

Zapraszamy na debatę „Stalinogród w pamięci społecznej mieszkańców Katowic” organizowaną w ramach międzynarodowego projektu „Byłem mieszkańcem miasta Stalina” / „I was citizen of Stalin town”!

W spotkaniu wezmą udział koordynatorzy i wolontariusze projektu z wszystkich krajów biorących w nim udział: Rumunii, Węgier, Albanii, Bułgarii i Polski, którzy opowiedzą o realizacji przedsięwzięcia w swoich „miastach Stalina”. Głos zabiorą również zaproszeni goście – m.in. historycy IPN oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dziennikarze, muzealnicy, mieszkańcy Stalinogrodu. Spotkanie otworzą dyrektorzy placówek koordynujących projekt w Katowicach – dr Andrzej Sznajder z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Piotr Zaczkowski z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. K. Bochenek. 

Wstęp na debatę jest wolny! Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wysłuchać tego, co będą mieli do powiedzenia nasi goście, jak też samemu zabrać głos w dyskusji!

Kiedy: 30 sierpnia 2017 r., godz. 9.30
Gdzie: Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. H. Sławika, ul. św. Jana 10, III p.


Kontakt z koordynatorami projektu:

Roksana Krzywonos (Katowice Miasto Ogrodów ) – tel. 514 250 601,  roksana.krzywonos@miastoogrodow.eu

Aleksandra Korol-Chudy (IPN Katowice) – tel. 32 207 07 01, aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017