Plac na Glanc 2015

Plac na Glanc 2015

W 2015 roku z okazji obchodów 150 Urodzin Miasta Katowice, odmieniliśmy nie jedno, ale aż trzy podwórka!

Plac przy ul. Rymera 2/Kościuszki 47.

Jako pierwsze zrewitalizowane zostało podwórko w śródmieściu Katowic.  Do wyboru tego właśnie podwórka przekonało nas bardzo duże zaangażowanie mieszkańców. Zgodnie z projektem architektów: Grzegorza Layera, Michała Centkowskiego oraz Ewy Labus na podwórku znalazły się leżanka, krzesełka – bujaki, podest, klopsztanga, stojaki na rowery, obudowa śmietników oraz oczywiście elementy zieleni. W projekcie została wykorzystana ponad 100- letnia kostka brukowa znajdująca się oryginalnie na podwórku.


Na zdjęciu: Plac na Glanc, ul. Rymera 2/Kościuszki 47


Na zdjęciu: Plac na Glanc, ul. Rymera 2/Kościuszki 47


Na zdjęciu: Plac na Glanc, ul. Rymera 2/Kościuszki 47

 

Plac przy ul. Czarnieckiego 1,3

Drugie podwórko zostało odnowione dzięki środkom Miasta Ogrodów oraz sponsorów, którzy włączyli się w projekt.

Architekturą krajobrazu zajął się sponsor główny firma Novum, specjaliści w aranżacji kostki brukowej, kształtowania terenów zielonych oraz aranżacji ogrodów. Firma zajmuje się dystrybucją kostek szlachetnych, płyt tarasowych, małej architektury oraz kamienia ogrodowego. Grupa ta prowadzi sieć Centrów Architektury Krajobrazu w największych miastach południowej Polski.  Dewizą Novum jest przyczynianie się do tego, aby ważne dla nas miejsca były nie tylko praktyczne, ale również zachwycały swoim pięknem.

Meble zapewniła CustomForm, firma stworzona z pasji, przez ludzi dla których wysmakowane wnętrza i wyjątkowy design są nieodłączną częścią życia. Głównym założeniem przy tworzeniu sklepu było stworzenie miejsca, w którym założyciele CustomForm sami chcieliby kupować meble i artykuły wyposażenia wnętrz.

Kostkę brukową dostarczyła firma Libet, która w swojej branży jest liderem na polskim rynku. Firma postawiła sobie za zadanie twórcze kreowanie naszego otoczenia, by tak zwykłe dla nas elementy miejskiego krajobrazu nie były tylko funkcjonalną jego częścią, ale również oryginalną ozdobą cieszącą oczy.

Projekt Plac na Glanc wsparła również forma Semmelrock Stein+Design. Idea kreowania przestrzeni, wpływania na nią towarzyszy im  od początku. Ich odbiorcą jest człowiek a bardzo ważnym jest jego potrzeba funkcjonowania w przyjaznym otoczeniu. Efektem jest przestrzeń, w której funkcjonujemy. Specjalizują się w dostarczaniu możliwie najlepszego wsparcia w realizowaniu indywidualnych potrzeb. Misją jest edukowanie i dostarczanie produktów i rozwiązań do tworzenia spójnych architektonicznie miejsc z podkreśleniem, że kostka brukowa to również element architektury.

Do firm wspierających remont podwórka przy ul. Czarneckiego dołączyła firma POZBRUK. Firma przekazała  ok. 60 m2 płyt.
POZBRUK - firma powstała w 1985 roku, jako przedsiębiorstwo rodzinne i sukcesywnie zdobywała pozycje na rynku materiałów budowlanych. Stawia na jakość – to słowa, które w niezwykle prosty sposób podsumowują ponad ćwierć wieku działalności produkcyjno-biznesowej POZBRUK. Jakość produktów i niespotykana gama wzorów okazała się źródłem sukcesu na skalę ponadregionalną.

Nasz projekt wsparła również firma Castorama, która zorganizuje na podwórku strefę dla dzieci. Dziękujemy!


Plac na Glanc, ul. Czarnieckiego 1,3


Plac na Glanc, ul. Czarnieckiego 1,3


Plac na Glanc, ul. Czarnieckiego 1,3

 

Plac na Glanc przy ul. Modelarskiej 3

Dzięki współpracy między Katowicami i Wrocławiem architekci z Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, działający w ramach projektu Wrocław - wejście od podwórza, dokonali rewitalizacji podwórka w katowickich Bogucicach przy ul. Modelarskiej 3.

W 2016 roku stworzymy Plac na Glanc we Wrocławiu. Autorami projektu będą:  Agnieszka Bocheńska, Majka Zabokrzycka oraz Tomasz Bojęć.

Wrocław - wejście od podwórza

Projekt ESK Wrocław 2016 który, przez realizację interwencji artystycznych ma zmienić oblicza podwórek oddalonych od centrum miasta i zmienić je na epicentra wydarzeń kulturalnych. Celem projektu jest obudzenie świadomości i odpowiedzialności za wspólną przestrzeń oraz dotarcie bezpośrednio do odbiorców i zaangażowanie ich w artystyczne działania, co ma ukazać mieszkańcom możliwości zmiany wyglądu i infrastruktury najbliższego otoczenia.

Łokietka 5 -Infopunkt Nadodrze

Ośrodek Łokietka 5 jest infopunktem społeczno-gospodarczym, miejscem w którym mieszkańcy Nadodrza mogą realizować projekty na rzecz lokalnej społeczności, nawiązać dialog obywatelski czy wziąć udział w różnorodnych warsztatach. Łokietka 5 jest również miejscem w którym jest inicjowane, wraz z mieszkańcami, odnawianie wnętrz podwórzowych i streetworking. W tym miejscu na pomoc mogą również liczyć na pomoc animatorów pedagogów rodziny oraz najtrudniejsza młodzież.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie nasi sponsorzy.

HanseGrand - firma istnieje od 2002 r. Zajmuje się produkcją wodoprzepuszczlanych nawierzchni mineralnych dla alei parkowych, ścieżek spacerowych, rowerowych, leśnych, placów zabaw, pól golfowych, parkingów, torów do gier kulkowych (Boule) oraz tras do uprawiania nordyckich spacerów (Nordic Walking) i innych miejsc przeznaczonych do rekreacji i wypoczynku.

CustomForm - to firma stworzona z pasji, przez ludzi dla których wysmakowane wnętrza i wyjątkowy design są nieodłączną częścią życia. Głównym założeniem przy tworzeniu sklepu było stworzenie miejsca, w którym założyciele CustomForm sami chcieliby kupować meble i artykuły wyposażenia wnętrz.

Figler - firma podarowała elementy na kącik zabaw dla dzieci. Od 1992 roku projektuje, wykonuje oraz montuje kompletne place zabaw, pojedyncze zestawy i urządzenia zabawowe oraz obiekty sportowe i elementy architektury ogrodowej. Projekty wykonywane przez firmę są bezpieczne, nowoczesne i ekologiczne.

Urządzanie i Utrzymanie Terenów Zieleni Joanna i Marcin Stych - na rynku od 1990 roku. Lata doświadczeń pozwoliły im poznać potrzeby naszych Klientów i dostosować do nich usługi. Opierają się na wiedzy i doświadczeniu, jednocześnie zwracając szczególną uwagę na potrzeby i oczekiwania klientów, pamiętając, że to właśnie dla nich właśnie istnieją. Prowadzą działalność głównie na terenie województwa śląskiego, oferując szeroki wachlarz usług z zakresu architektury krajobrazu, ogrodnictwa, wycinki i pielęgnacji drzew.

Mateco podesty ruchome - krajowy lider w technice dostępu do prac na wysokości, który oferuje zaawansowane technologicznie samojezdne urządzenia do prac na  wysokościach od 4 do 92 m.

Bardzo dziękujemy KZGM Katowice za zakup kostki brukowej oraz Zieleni Miejskiej za zakup nasadzeń na potrzebę projektu.


Plac na Glanc, ul. Modelarska 3


Plac na Glanc, ul. Modelarska 3


Plac na Glanc, ul. Modelarska 3

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2018