Opera Factory

Kontynuacja zeszłorocznego projektu Baroque Factory, tym razem w całości poświęcona sztuce operowej. Po działaniach promujących muzykę dawną, czas na spotkania dedykowane wszystkim zainteresowanym tworzeniem opery.

 


ODBYŁY SIĘ: 

Jerzy Głybin - ekspresja w teatrze. Warsztaty ruchu scenicznego i aktorstwa

Warsztaty aktorskie prowadzone przez cenionego artystę Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Jerzego Głybina. Pedagog z blisko 30 letnim doświadczeniem opracował podczas warsztatów zadania aktorskie, które najlepsi  z uczestników mieli szansę zaprezentować publicznie podczas przedstawień „Czarodziejskiego Fletu” W.A.Mozarta  w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 

 

Światło jako medium. Warsztaty oświetlenia scenicznego
23-26 kwietnia 2017

Jednym z najważniejszych elementów spektaklu operowego jest światło.  Uczestnicy warsztatów mieli możliwość z pomocą tutorów zbudować oświetlenie spektaklu Czarodziejski flet W.A.Mozarta.

Przedstawienie przygotowane przez ponad 60 osobowy zespół wykonawców w pełnych dekoracjach i kostiumach zostało wystawione 25 i 26 kwietnia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz w 7 maja 2017 w Operze Śląskiej w Bytomiu!

Prezentację pracy nad światłem w spektaklu operowym przedstawili operatorzy z wieloletnim doświadczeniem: Tomasz Trela (Opera Śląska w Bytomiu) oraz Andrzej Zejer (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Warsztaty kierowane były zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. 

 

Warsztaty scenograficzne i kostiumowe
Piotr Tetlak, Lidia Kanclerz - forma w przestrzeni
21-26.03.2017  
  

Warsztaty tworzenia scenografii i kostiumów do przedstawienia „Czarodziejski Flet” W.A. Mozarta dla młodych artystów­–plastyków.

Tematem przewodnim zajęć scenograficznych była mobilność dekoracji, a zadaniem uczestników wykonanie wielkogabarytowego modelu „stwora” oraz zaprojektowanie własnej scenografii do spektaklu. Prace uczestników zostaną zaprezentowane po zakończeniu warsztatów w ramach wystawy towarzyszącej przedstawieniu 25 i 26 kwietnia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach.

Podczas warsztatów kostiumowych można było sprawdzić swoje możliwości manualne, współtworząc kostiumy do spektaklu.

Zajęcia poprowadzili:

dr hab. Piotr Tetlak prof. ndzw. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - architekt wnętrz, scenograf, rzeźbiarz, autor   widowisk   plenerowych i działań wizualnych (m.in. dla festiwali Malta
i Fama). Pedagog prowadzący autorską Pracownie Zjawisk Teatralnych, a także Kierownik Katedry Scenografii na wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przez ponad 20 lat dr hab. Piotr Tetlak uczestniczył w ponad 100 projektach związanymi z różnymi dziedzinami sztuki jako projektant w dziedzinach scenografii, wystawiennictwa, inscenizacji jako animator, producent i realizator. W swojej karierze ściśle związanej z teatrem i kulturą.  Pełni opiekę artystyczną nad paradą z okazji dnia Świętego Marcina w Poznaniu.  Współpracuje jako twórca i pedagog z Ewą Wycichowską i PTT -  Baletem Poznańskim, Teatrem im. Heleny Modrzejewskie w Legnicy. Także z Sylwią Hefczyńską-Lewandowską i Bytomskim WTT– PWST Kraków jak i Centrum Scenografii Polskiej przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Od 20 lat współtworzy spektakle z reż. Lechem Raczakiem legendą polskiej sceny alternatywnej. Lider interdyscyplinarnej grupy teatralnej Asocjacja 2006 (Polski Nurt Teatru Plastycznego) i założyciel Fundacji Asocjacji 2006. Odznaczony za zasługi dla KULTURYPOLSKIEJ odznaką honorową MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO Bogdana Zdrojewskiego.

Lidia Kanclerz - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kierunek malarstwo. Na stałe współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Zaprojektowała scenografię i kostiumy do spektaklu „Złanocki, czyli bajki dla potłuczonych wg kabaretu Potem” oraz recitalu „Dni, których nie znamy”. Asystent scenografa w musicalu „Młody Frankenstein” M. Brooksa i T. Meehana. W 2015 pełniła funkcję asystenta kostiumografa w filmie Gwiazdy, reż. J. Kidawy- Błońskiego oraz asystenta scenografa (K.Sobańskiej, M.Sławińskiego) przy projekcie Tomasza Gudzowatego „Creator”.

W 2016 zdobyła I nagrodę /production design/ The Cambridge International Student Film Festival. Laureatka Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala w kategorii dyplom kostiumowy Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach 2015.

 

 

3 marca 2017,  Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego) 
Spotkanie z Michałem Znanieckim
, znakomitym reżyserem teatralnym znanym z realizacji m.in. w Operze Narodowej czy Operze Wrocławskiej, laureatem złotych masek i twórcą Festival Opera Tigre. Michał Znaniecki opowiedział o kulisach swojej pracy w kraju i na świecie.

4 marca 2017, Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego) 
Warsztaty reżyserskie z Michałem Znanieckim.
Reżyser zaprezentował na nich metodę budowania postaci - jej pamięci emocjonalnej, jak i fizyczności, na podstawie ćwiczeń circo neutro (kręgu neutralnego) i kręgu emocjonalnego. Ćwiczenia stworzył słynny reżyser belgijskiego pochodzenia Thierry Salmon, którego Michał Znaniecki był asystentem i obecnie jest uznawany za spadkobiercę jego idei. Metoda pozwala na przygotowanie roli i postaci w dowolnej inscenizacji, niezależnie od szkoły czy metody pracy danego reżysera. Podczas pracy nad postacią poruszone zostanły aspekty reżyserii przedstawień operowych w kontekście pracy z artystami.

Światło jako medium. Warsztaty oświetlenia scenicznego
23-26 kwietnia 2017

Jednym z najważniejszych elementów spektaklu operowego jest światło. Dla osób rozwijających swoje pasje w zakresie light design Katowice Miasto Ogrodów stwarza niepowtarzalną okazję. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość z pomocą tutorów zbudować oświetlenie spektaklu Czarodziejski flet W.A.Mozarta.

Przedstawienie przygotowane przez ponad 60 osobowy zespół wykonawców w pełnych dekoracjach i kostiumach zostanie wystawione 25 i 26 kwietnia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz w 7 maja 2017 w Operze Śląskiej w Bytomiu!

Prezentację pracy nad światłem w spektaklu operowym przedstawią operatorzy z wieloletnim doświadczeniem: Tomasz Trela (Opera Śląska w Bytomiu) oraz Andrzej Zejer (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Warsztaty kierowane są zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Po zamknięciu listy uczestników zgłoszone osoby otrzymają dokładny harmonogram przedstawiający dedykowane dla nich grupy. Praca odbywać się będzie na zapewnionym pełnym wyposażeniu scenicznym oraz scenografii, w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017