Opera Factory

Opera Factory to kontynuacja wielopłaszczyznowego projektu rozpoczętego w 2016 roku. Pierwsza edycja promowała muzykę baroku, osiągając frekwencję nawet 280 słuchaczy podczas jednego wydarzenia. Ideą tegorocznej odsłony naszej Fabryki jest zbliżanie odmiennych środowisk artystycznych, stwarzając im możliwość czerpania wzajemnych inspiracji. Bezpłatne wydarzenia adresowane są do wszystkich pasjonatów śpiewu, reżyserii, aktorstwa, charakteryzacji, scenografii i światła. Spotkania prowadzone będą przez specjalistów i znanych gości, a polem do zderzenia kreatywnych pomysłów będzie tym razem opera, gatunek stanowiący syntezę wszystkich sztuk. Cykl wydarzeń przeznaczono dla różnych grup odbiorców, zarówno profesjonalistów jak i osób zainteresowanych rozwijaniem w przyszłości swoich pasji. Zgłoszenia na warsztaty należy kierować za pomocą formularzy elektronicznych znajdujących się pod wydarzeniami poniżej, ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

Regulamin warsztatów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Michał Znaniecki powraca z warsztatami aktorskimi!

W dniu 2 października w godzinach od 14.00-21.00 poprowadzi zajęcia przygotowujące do udziału w spektaklu Kalejdoskop-Flis.

Podczas marcowych warsztatów mogliśmy poznać sposoby budowania postaci circo neutro, teraz sprawdzimy tą wiedzę w praktyce. W ramach zajęć przeprowadzimy casting do spektaklu teatralno-muzycznego reżyserowanego przez Michała Znanieckiego. Najlepsi uczestnicy będą mieli szansę wystąpić publicznie ze Zbigniewem Zamachowskim, stając na scenie w charakterze aktorów. Spektakl realizowany jest w ramach przygotowań do Roku Stanisława Moniuszki.

Miejsce warsztatów:
Sala 211 Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
plac Sejmu Śląskiego 2

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi spektaklu poniżej.

Dla wyłonionych w drodze castingu osób odbędą się dodatkowe próby przed spektaklem między 3 a 20 października 2017 r. w Bytomiu oraz 12 listopada 2017 r. w Nowym Sączu. Godziny oraz miejsce zostaną ustalone indywidualnie. Dojazdy na próby aktorzy pokrywają we własnym zakresie.

Spektakl Kalejdoskop-Flis
Premiera 13 listopada 2017 r. oraz dwa kolejne spektakle 14 i 15 listopada 2017 r.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Koszty noclegów w Nowym Sączu pokrywa organizator. Dojazdy uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia na warsztaty należy kierować za pomocą formularza elektronicznego znajdującego się TUTAJ


Konferencja

OPERA PARTECIPATIVA
Opera jako narzędzie społeczne: dla i z miastem

Konferencja jest częścią wydarzeń Jubileuszu Michała Znanieckiego
29.09―08.10.2017, Kraków / Chorzów / Katowice / Bytom

Od wielu już lat Michał Znaniecki prowadzi szereg inicjatyw artystycznych, do udziału w których zaprasza amatorów, niejednokrotnie osoby dotknięte wykluczeniem społecznym. Spektakle te angażują w swoją realizacje całe miasta, co oznacza, że z jednej strony opanowują przestrzenie architektoniczne, niebanalne, na co dzień nie mające nic wspólnego z teatrem czy operą. Z drugiej zaś strony zapraszają do czynnego udziału w nich mieszkańców, amatorów, którzy po wielomiesięcznych bądź kilkutygodniowych warsztatach stają się, można rzec, profesjonalistami. Tego rodzaju projekty Michał Znaniecki organizuje z Fundacją Jutropera. Powstały spektakle i kilkuletnie cykle warsztatów i pokazów, między innymi we Włoszech, Argentynie, Polsce czy na Ukrainie. Projekty te były wielokrotnie nagradzane, w roku 2016 Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury.

Dlaczego Katowice?

To miasto, z którym Michał Znaniecki miał okazję się zapoznać, między innymi realizując warsztaty reżyserskie w ramach projektu „Opera Factory” Katowice Miasto Ogrodów ― Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Zaangażowanie mieszkańców do czynnego udziału w wydarzeniach kulturalnych, skłania do podjęcia w przyszłości dialogu na temat projektów społecznych.

Jak mówi reżyser: „To dla tego wybraliśmy właśnie Katowice i zaprosiliśmy na konferencję autorytety, które miały już doświadczenia w tej dziedzinie i dostały nagrody.”

Katowice jako miasto wielkiego potencjału, rezonuje ze Znanieckim. Pełne kreatywności i otwartości na nowe wyzwania jest miejscem, w którym Fundacja Jutropera planuje kontynuować swoje działania artystyczno-społeczne, wpisując je jako kolejne na mapie Polski po Wrocławiu, Szczecinie i Krakowie.

 

PROGRAM
6.10.2017, godz. 10.00 ― 12.30

 

 

*** Powitanie gości i wprowadzenie do tematu konferencji ***

Włochy, Argentyna, Polska: Doświadczenia. Recepcja i rezonans ― wpływ projektów „con per citta”

Michał Znaniecki (Polska) ― reżyser teatralny i operowy

 

Opera Partecipativa: 20 lat doświadczeń Como

Barbara Minghetti (Włochy) ― dyrektor Teatro Sociale di Como

 

„Pajace” oraz „Szukając Leara”: Verdi jako przykładowe projekty budowania integralności społecznej na bazie projektów teatralno-operowych

Jacek Jekiel (Polska) ― dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie

 

Wrocławski projekt „Głos wykluczonych” w kontekście doświadczeń argentyńskich

Diana Theocharidis (Argentyna) ― choreograf, dyrektor Teatro de la Ribera

 

Wpływ projektu „Głos wykluczonych” na podopiecznych Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu

Jacek Sutryk (Polska) ― dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

 

*** Przerwa ***

 

PANEL: Projekt w procesie
 

Miejsce i rola projektów „con per citta” w kontekście programowym instytucji miejskich i urzędów

Luis Mendez (Hiszpania) ― wicerektor Uniwersytetu w Sevilli

 

„Con per citta” w Sevilli: sposoby finansowania projektu, budowania sieci koprodukcji i pozyskiwanie partnerów

Francisco Manuel Soriano Ramírez (Hiszpania) ― animator kultury, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Sewilli

 

PANEL: Uczestnictwo jako warunek edukacji muzycznej

 

Aplikacja Orkiestrownik

Andrzej Kosowski (Polska) ― dyrektor Instytut Muzyki i Tańca

 

Cykl Music Factory ― doświadczenia związane z projektami kulturalnymi integrującymi społecznie

Karolina Widera (Polska) ― koordynator z ramienia Katowice Miasto Ogrodów ― Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach

 

Mały Kominiarczyk. Zróbmy operę!

Łukasz Goik (Polska) ― dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu

 

*** Pytania publiczności ***


RELACJA Z MINIONYCH WYDARZEŃ

film

MINIONE WYDARZENIA

Cykl Opera Factory rozpoczęliśmy spotkaniem z Michałem Znanieckim, znakomitym polskim reżyserem, znanym ze swoich realizacji m.in. w Operze Narodowej czy Operze Wrocławskiej, laureatem złotych masek i twórcą Festival Opera Tigre.

Spotkanie poprowadziła współpracująca z reżyserem znana śpiewaczka operowa Ewa Biegas. Podczas wywiadu goście dzielili się doświadczeniami z pracy przy największych spektaklach jakie mieli okazję realizować, a także omawiali wyzwania z jakimi musieli się zmierzyć podczas ich tworzenia.

Następnego dnia Michał Znaniecki poprowadził zajęcia, w trakcie których zaprezentował uczestnikom technikę circo neutro, będącą jedną z podstawowych metod jego pracy z artystami. Ćwiczenia stworzył słynny reżyser belgijskiego pochodzenia Thierry Salmon, którego Michał Znaniecki był asystentem, a obecnie uważany jest za spadkobiercę jego idei. W myśl prezentowanej techniki budowanie fizyczności opiera się na centrum ruchu. Technika pozwala na przygotowanie roli i postaci w każdej inscenizacji, niezależnie od szkoły czy metody pracy danego reżysera. Warsztaty wypełniły ćwiczenia praktyczne oraz praca w grupie.

Uczestnicy

Warsztaty przeznaczone były dla osób zainteresowanych inscenizacjami teatralnymi, a także wykonawców i twórców ciekawych procesu powstawania kreacji scenicznych.

Patronat

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

 

Pod koniec marca Katowice Miasto Ogrodów umożliwiło młodym artystom plastykom współtworzenie przedstawienia operowego „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta. Podczas sześciu intensywnych dni warsztatów scenograficznych, uczestnicy przygotowali pod okiem dr hab. Piotra Tetlaka prof. nadzw. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu projekty mobilnej scenografii, którą następnie samodzielnie wykonali z dostarczonych materiałów. Tematem przewodnim zajęć była kwestia mobilności i uniwersalności scenografii. Druga, kostiumowa część warsztatów odkryła przed uczestnikami tajniki tworzenia odzieży teatralnej dzięki na stałe współpracującej z Teatrem Rozrywki w Chorzowie Lidii Kanclerz.

Efekty pracy uczestników można było oglądać podczas przedstawienia „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta realizowanego we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach 25 i 26 kwietnia w sali koncertowej Akademii Muzycznej oraz 7 maja w Operze Śląskiej w Bytomiu. Projekt zaowocował scenograficznym debiutem dwóch uczestniczek warsztatów na deskach Opery Śląskiej.

Uczestnicy

Warsztaty przeznaczone były dla studentów scenografii oraz kierunków pokrewnych, a także osób, które chciały spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Zajęcia dedykowano wszystkim pasjonatom teatru i kostiumu.

Patronat

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Kolejne z cyklu zajęcia były otwarte dla osób w każdym wieku. Z zaproszenia na warsztaty aktorskie skorzystali tym razem najmłodsi. W trakcie pięciu spotkań, grupa uczestników przygotowała wraz z cenionym pedagogiem i znanym artystą Teatru Śląskiego Jerzym Głybinem scenę do przedstawienia „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta. Spektakl realizowany we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zaprezentowano 25 i 26 kwietnia w sali koncertowej Akademii Muzycznej oraz 7 maja w Operze Śląskiej w Bytomiu. Projekt umożliwił dzieciom wystąpienie na scenie Opery Śląskiej, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem zarówno ich samych jak i zgromadzonej na spektaklu publiczności.

Uczestnicy

Warsztaty przeznaczone były dla pasjonatów opery, którzy chcieli stać się częścią ponad stuosobowego zespołu artystów tworzących przedstawienie.

Patronat

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Jednym z najważniejszych elementów spektaklu operowego jest światło. Dla osób rozwijających swoje pasje w zakresie light design stworzyliśmy możliwość autorskiego oświetlenia spektaklu. Warsztaty przewidywały dwa bloki zajęć. W pierwszej części firma Show Design zaprezentowała specjalistyczny sprzęt oświetleniowy. Prezentacji towarzyszył obszerny wykład na temat tworzenia światła, budowania kolorów oraz możliwości dzisiejszej techniki scenicznej. W drugiej części uczestnicy skupili się na zaprojektowaniu konkretnych scen do spektaklu, na zapewnionym pełnym wyposażeniu scenicznym. Wraz z Tomaszem Trelą wieloletnim oświetleniowcem Opery Śląskiej w Bytomiu uczestnicy przygotowali aż 52 sceny. Efekty pracy można było oglądać podczas przedstawienia z ponad stuosobowym zespołem wykonawców - „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta realizowano we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach 25 i 26 kwietnia w sali koncertowej Akademii Muzycznej.

Uczestnicy

Warsztaty przeznaczone były dla osób zainteresowanych techniką sceniczną oraz light designem.

Patronat

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2018