Ogrody Dźwięków - program

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” 24 czerwca i 1 lipca 2016
Podcienia Miasta Ogrodów

 

24 czerwca (piątek), godz. 19.00

Qra (Quferau+Zora)

Qferau to zjawisko wyjątkowe, nieprzyzwoicie młode i tchnące świeżością. Trudne do jednoznacznego zakwalifikowania. Punkt przecięcia world music, jazzu, fussion, groove’u. Bardzo naturalny wokal Marceli Rybskiej, przywrócony do życia wibrafon, niepospolite i stale poszerzany instrumentarium rytmiczne. Świetnie zgrany zespół. Objawili się V edycji krakowskiego Megafonu i od razu zdeklasowali rywali. W lipcu 2015 roku na rynku muzycznym pojawiła się epka „Qra” zapowiadająca wspólny długogrający projekt z Grupą Wokalną ZORA. Siedem wokalistek z Katowic prezentuje wielogłosowe pieśni wykonywane a capella, pochodzące z różnych regionów Polski, Ukrainy, Słowacji, Bułgarii, Serbii oraz Litwy. W Katowicach wystąpią z Quferauem właśnie pod marką Qra.

Federspiel

Elementy austriackiej przaśności, alpejskich równin i spodni na szelkach zrewidowane w przewrotny, awangardowy sposób. Jodłowanie gwarantowane. Tu gra siedmiu młodych facetów i mają tupet. Wszyscy skończyli Konserwatorium Wiedeńskie, wszyscy wyżywają się na instrumentach dętych, nieobce im rytmy rodem z orkiestry mariachi, a także muzyka współczesna. A przy tym nie opuszczają rodzinnych granic. Zdolni do natychmiastowej ironii. Świetnie improwizują. I dobrze się bawią. W tym roku mija 12 lat, odkąd w Krems zadecydowali się na wspólne granie. Wydali dotąd trzy albumy: „Unerhört Bumm”, „Federspiel” i „Live. Im Wiener Musikverein”. 

1 lipca (piątek), godz. 19.00

Blokowioska

Grają i śpiewają w dziwnych miejscach: na balkonach mrówkowców, na cmentarzach, a nawet pod prysznicem. Obowiązkowy akordeon i biały śpiew w potrójnym wokalu, mniej obowiązkowe drumla, didgeridoo czy beat box. Zespół jest młody, narodził się na Górnym Śląsku i ma już za sobą pierwszy longplay „Folkbity z betonowej płyty”. Nie są ortodoksyjnymi folkowcami. Łączą stare z nowym. Tradycję słowiańskich, bałkańskich i karpackich pieśni żenią z dubstepem, drum’n’basem. Samplują, a nade wszystko improwizują. Potężna dawka dobrej energii i dobrej muzyki. Ich „Kołysanka” znalazła się na składance „Silesian Roots” wydanej w kwietniowym numerze brytyjskiego magazynu poświęconemu muzyce świata „Songlines”.

Fara

Goście reprezentujący Glasgow – podobnie jak Katowice należące do Sieci Miast Muzyki UNESCO. Jennifer Austin, Kristan Harvey, Jeana Leslie i Catriona Price – trzy wiolinistki i pianistka. Przy czym Jeana Leslie to również wokal. Tak miękki i niewinny, że aż trudno uwierzyć, że należy  do kobiety z dalekiej i surowej północy. Mowa o kwartecie Fara i archipelagu Orkney – najdalej na północ wysuniętej części Szkocji. Zaczynały jako The Chairettes, młodzieżówka słynnego The Chair, ale bardzo szybko zawalczyły o autonomię. Szkolone muzycznie od najmłodszych lat aż po studia w królewskich konserwatoriach nie są w najmniejszych stopniu „akademickie”. Znawcy młodej szkockiej sceny jednogłośnie piszą o ogniu. I czystości dźwięku. Fara to energia, harmonia, tradycja. I indywidualne, nowoczesne brzmienie. 

Bilety w cenie 10 zł za wieczór  do nabycia na pośrednictwem portali Ticketportal.pl (m.in punkt sprzedaży w Mieście Ogrodów), Ticketpro.pl  (stacjonarni w salonach Empik, sklepach Saturn i Media Markt) i Kupbilecik.pl

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie TUTAJ

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2018