Baroque Factory

Baroque Factory to wieloelementowa machina, której celem było zainicjowanie procesu tworzenia nowego grona odbiorców oraz podniesienie kompetencji młodych osób pragnących realizować swe pasje w dziedzinach powiązanych z muzyką.

Projekt składał się z dwóch części: cyklu warsztatów oraz serii koncertów w różnych przestrzeniach miasta. Bezpłatne wydarzenia adresowane były do wszystkich pasjonatów muzyki, tańca, filmu i fotografii. Spotkania prowadzili specjaliści, a warsztaty skierowane zostały zarówno do profesjonalistów jak i osób początkujących chcących poszerzyć swoją wiedzę. Cykl Baroque Factory był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie muzyką dawną. Coraz większa ilość słuchaczy przybywająca na coraz liczniejsze koncerty artystów zajmujących się tym nurtem muzyki sprawiła, że o muzyce dawnej mówi się i słyszy coraz więcej.

MINIONE WYDARZENIA 

Pierwszy z cyklu warsztat dotyczył kreatywnej realizacji dźwięku i obrazu. Ideą zajęć była potrzeba wychodzenia z muzyką naprzeciw nowym rozwiązaniom technicznym w celu skutecznej autopromocji. Efektem końcowym warsztatów była krótka forma filmowa promująca Baroque Factory. Pierwszego dnia w profesjonalnym studiu dźwiękowym uczestnicy poznawali techniki rejestracji dźwięku. Kolejnego dnia przenieśli się na plan filmowy, gdzie korzystając z pełnego zaplecza technicznego stworzyli niezwykły projekt artystyczny. Zajęcia zawierały techniki pracy na kamerze RED, ujęcia slow motion, zagadnienia światła w filmie oraz niekonwencjonalnego przetwarzania dźwięku.

Uczestnicy
Warsztaty przeznaczone były dla wszystkich osób na co dzień interesujących się filmem, studentów kierunków pokrewnych oraz młodych firm działających w branży.

Współorganizator

WSTi

Partner
ISO 100 Studio

Na warsztaty profesjonalnej fotografii estradowej składały się zajęcia teoretyczne i praktyczne, przygotowujące do samodzielnej działalności. W ramach warsztatów omówiono zasady poruszania się podczas fotografowania koncertów, rodzaje sprzętu, fotografowanie w świetle zastanym oraz z użyciem flesza, a także aspekty techniczne i prawne zawodu. Zajęcia praktyczne przeprowadzono podczas koncertów Baroque Factory, które umożliwiły wykonanie zdjęć artystów podczas ich pracy. Zwieńczeniem warsztatów była wystawa najlepszych fotografii uczestników, której wernisaż odbył się 4 czerwca 2016 r. w Fabryce Porcelany.

Uczestnicy
Warsztaty przeznaczone były dla osób posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu fotografii, studentów kierunków pokrewnych, młodych firm działających w branży, pasjonatów fotografii scenicznej i środowisk muzycznych.


Partner
Fabryka Porcelany
Fundacja Giesche

Patronat
Związek Polskich Artystów Fotografików
Polskie Radio Katowice
Gość Niedzielny
 

Wyjątkową propozycją dla osób pasjonujących się zarówno tańcem jak i jego historią były warsztaty tańca dawnego, prowadzone przez choreografa i profesora Uniwersytetu Muzycznego im. L. Janacka w Brnie - Františka Dofka, oraz artystów zespołu Alla Danza. Zajęcia odbywały się przy akompaniamencie muzyki dawnej na żywo, a ich uczestnicy odkrywali znaczenie gestów i ruchów z epoki.

Dodatkową atrakcję stanowił koncert finałowy zespołu Alla Danza "Na dworze króla słońce". Tancerzom towarzyszył zespół muzyczny Plaisirs de Musique. Za sprawą artystów publiczność przeniosła się do Wersalu, na dwór Ludwika XIV. Zabrzmiały sarabandy, gawoty, menuety i czakony.


Uczestnicy

Warsztaty przeznaczone były dla osób kochających taniec, pasjonatów zajmujących się rekonstrukcjami historycznymi, studentów rytmiki i tańca oraz dzieci szkół podstawowych.

Patronat
Gość Niedzielny

Ostatni warsztat poruszał tematykę tworzenia wniosków o dofinansowanie projektów kulturalnych oraz źródła ich finansowań. Spotkania przeznaczone były dla osób zainteresowanych poznaniem sposobu logicznego formułowania projektów i ich późniejszej, rzetelnej realizacji. Podejmowano tematykę związaną z pozyskiwaniem dofinansowań na planowane inicjatywy kulturalne. Zaprezentowano sprawdzone metody działania i dobre praktyki związane z konstrukcją wniosków grantowych. Spotkania zostały uzupełnione o szereg prezentacji wspomagających ich uczestników w sprawnym i świadomym funkcjonowaniu w sferze kultury. Efektem końcowym było wyposażenie uczestników w wiedzę, która odwołując się do współczesnych trendów w realizacji działań kulturalnych, umieszcza odbiorcę tychże działań w centrum uwagi.

Uczestnicy
Warsztaty przeznaczone były dla członków organizacji pozarządowych działających w sferze kultury oraz młodych managerów kultury.

Patronat
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Gość Niedzielny
 

Cykl koncertów Baroque Factory zainaugurował bardzo dobrze znany katowickim melomanom zespół Extempore. Grupa przygotowała wyjątkowy program wraz z cenionym w całej Europie kontratenorem, współpracującym między innymi z Collegium Vocale Gent, Piotrem Olechem. W neobarokowym kościele św. Anny w Nikiszowcu - najbardziej charakterystycznej dzielnicy Katowic, artyści wykonali utwory największych barokowych kompozytorów: Georga Friedriecha Händla i Allessandro Scarlattiego. Zabrzmiała także muzyka mniej znanego, a równie utalentowanego czeskiego kompozytora Jana Zelenki.

Program
Alessandro Scarlatti (1685-1757) - Infirmata vulnerata, motet na alt solo, 2 skrzypiec i b.c.
Jan Dismas Zelenka (1679-1745) - Sonata na 2 skrzypiec i b.c.
Jan Dismas Zelenka - Lamentatio pro di Veneris Sancto
Georg Friedrich Händel (1685-1759) - Sonata. g - moll op.2 nr 5 na 2 skrzypiec i b.c
Georg Friedrich Händel - Mi palpita il cor HWV 132c, kantata na alt solo, skrzypce i b.c.

Patronat
Razem dla Nikiszowca
Gość Niedzielny

Dwie najciekawsze osobowości artystyczne polskiej sceny muzyki dawnej zaprezentowały 20 maja wspólny repertuar wypełniony zarówno muzyką kompozytorów zupełnie dziś już zapomnianych, jak i dziełami nieśmiertelnego J. S. Bacha.
Zgrany duet stworzyli Martyna Pastuszka – skrzypaczka, koncertmistrzyni Orkiestry Historycznej wyznaczająca kierunek artystyczny zespołu, znakomita solistka koncertująca z wieloma zespołami w całej Europie oraz Marcin Świątkiewicz – klawesynista, laureat Paszportów Polityki 2015, błyskotliwy interpretator i specjalista muzyki baroku.
Wspólnie wypełnili dźwiękiem Galerię Katowicką eksperymentując z przestrzenią, strukturą i brzmieniem.

Program
Giovanni Antonio Pandolfi Mealli (1630-1670) - Sonata z op.4  "La Biancuccia"
Johann Jakob Froberger (1616 -1667) - Suita g-mol
Francesco Maria Veracini (1690 -1768) - Sonata A-dur op.2 nr 7
Johann Friedrich Schreyfogel (.. -1750) - Sonata  III F-dur
Johann Sebastian Bach (1685 -1750) - Aria z „Wariacji Goldbergowskich” BWV 988
Johann Sebastian Bach (1685 -1750) - Sonata G-dur na skrzypce i basso continuo BWV 1021

Partner
Galeria Katowicka
Projekt Wyższy Poziom

Patronat
Gość Niedzielny

{oh!} Orkiestra Historyczna podjęła się przywrócenia literaturze muzycznej opery „Arminio” J. A. Hassego – nadwornego kompozytora Augusta II Mocnego – króla Polski i elektora saskiego, który połączył kulturę dwóch kierowanych przez siebie dworów. Opera przepisana z manuskryptu została zaprezentowana katowickiej publiczności w wersji koncertowej w wykonaniu znakomitych artystów:

Marketa Cukrova - Arminio
Karol Kozłowski - Segeste
Joanna Radziszewska - Marzia
Dorota Szczepańska - Segimiro
Laila Cathleen Neuman - Tusnelda
Barbora Šancová - Varo
Dawid Biwo – Tullo
Martyna Pastuszka - maestro di capella
Marco Vitale - maestro al cembalo

Program
Johann Adolf Hasse (1699-1783) – Opera „Arminio”

Współfinansowanie:
Urząd Miasta w Brnie
Ministerstwo Kultury w Czechach

Partner
Art In Motion
Stowarzyszenie Hudebni Lahudky

Patronat

Gość Niedzielny

 

4 czerwca Fabryka Porcelany Śląskiej stała się przestrzenią dźwięku i światła. Ten jedyny w swoim rodzaju koncert w industrialnych wnętrzach fabryki odbył się z udziałem Contento Core, pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej. Zespół wokalny zaprezentował muzykę sakralną XVII i XVIII wieku niemieckiej szkoły kompozytorskiej, której przedstawiciele z pieczołowitością wdrażali barokowe "ut oratio sit domina harmoniae" - prymat słowa nad muzyką.

Program
Johann Hermann Schein (1586-1630) – Wende dich Herr z „Fontana d'Israel"
Johann Hermann Schein (1586-1630) – Die mit treanen z „Fontana d'Israel"
Heinrich Schutz (1585-1672) – Deutsches Magnificat SWV 494
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Jesu  meine Freunde BWV 227

Partner
Fundacja Giesche
Fabryka Porcelany
 

Patronat
Związek Polskich Artystów Fotografików
Gość Niedzielny

Instalacja
Karolina Widera

Po wakacyjnej przerwie machina Baroque Factory ruszyła ponownie! 8 września odbył się wyjątkowy koncert z okazji Urodzin Miasta i 25-lecia partnerstwa Katowic i Kolonii.
Ponad dwustu widzów przybyło na to szczególne wydarzenie, w którym dzieła Bacha i Vivaldiego, wykonane przez światowej klasy muzyków, ożyły za sprawą animacji.

Wystąpili {oh!} Orkiestra Historyczna oraz soliści  Die Kölner Akademie:
Myriam Arbouz - sopran
Carola Günther - alt
Matthieu Chapuis - tenor
Thilo Dahlmann - bass
Michael Willens - dyrygent

Program
J. S. Bach   Suita Orkiestrowa D-dur BWV 1068a
Kantata Der Herr denket an uns BWV 196  
A. Vivaldi Sinfonia  RV 149
Magnificat RV 610
 

Projekt był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partner medialny
Radio Katowice

Patronat
Gość Niedzielny
 

Opera barokowa może podobać się również dzieciom! Finałowy spektakl „Służąca panią” był specjalnie przygotowaną adaptacją przezabawnej opery „La serva padrona” włoskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego. Przedstawienie skierowane było dla dzieci wieku 6-10 lat.

W tym kolorowym widowisku bohaterami zostały laleczki. Sprytna służąca Serpina, która chciała wyjść za mąż za swojego pracodawcę oraz stary kawaler Uberto, któremu mogliśmy współczuć, bo dziewczyna była bardzo uparta. W zakończeniu intrygi po myśli Serpiny pomagał służący - pajacyk Vespone. Przedstawienie zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem przez zgromadzonych na publiczności najmłodszych odbiorców.

Wystąpili:
Paweł Ślusarz – Uberto
Magdalena Czarnecka – Serpina
Wojciech Żak – Vespone
Edyta Suchanek – klawesyn
Antonina Cierpioł – I skrzypce
Weronika Wendrowska – II skrzypce
Piotr Wacławik – viola da gamba


Karolina Widera – reżyseria
Regina Gowarzewska – słowo

Patronat
Gość Niedzielny

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2018