Axis Mundi. Piosenki ze środka świata

Nowa propozycja Miasta Ogrodów dla mieszkańców katowickich dzielnic. Stwórzmy razem muzyczną opowieść o naszym „środku świata”. W pierwszej kolejności odwiedzamy Murcki.

Zapraszamy na kolejny warsztat w ramach projektu: tym razem w formie spaceru dźwiękowego.

Kiedy: 31.05.2017, godz. 17.30
Gdzie: Rynek Murckowski (plac Jana Kasprowicza, obok figury św. Barbary)
Udział bezpłatny

Naszym przewodnikiem po pejzażu dźwiękowym Murcek będzie Marcin Dymiter aka Emiter – muzyk, improwizator i producent muzyczny, od lat przybliżający idee field recordingu.

Marcin Dymiter tak opowiada o idei spaceru:

Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu, Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń pomagających w „czyszczeniu uszu”. Podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej – refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas. Spacer dźwiękowy (soundwalk) powinno poprzedzać umiejętne zaprojektowanie ścieżek spacerów dźwiękowych. Odbywanie spacerów w różnych miejscach oraz w różnych porach dnia i przy różnych warunkach pogodowych pozwoli zróżnicować krajobrazy dźwiękowe. Spacery dźwiękowe rozpoczyna się od słuchania dźwięków własnego ciała w czasie poruszania się, przez co nawiązany zostaje pierwszy dialog między spacerującym a środowiskiem. Po zakończeniu spaceru konieczna jest ocena postrzeganych krajobrazów dźwiękowych, m.in. wyróżnienie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, dźwięków „nieobecnych” oraz dźwięków sztucznych, modyfikujących naturalny krajobraz dźwiękowy.

Na spacer zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci wraz z opiekunami

Czas trwania: 45-90 minut

Ilość uczestników: 15

Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy (do 29.05.2017): marlena.hermanowicz@miasto-ogrodow.eu


 

Pozostałe działania:

Asi Mina, artystka i animatorka, zaprasza dzieci z dzielnicy Murcki do wspólnego odkrywania murckowskiej muzyki.

Cześć Murcki!

Poznajmy się! Nazywam się Joanna Bronisławska, zwana też Asi Mina. Od dziecka interesuje mnie muzyka. Gram, śpiewam, komponuje, uczę. Chciałabym zaprosić Was do wspólnego działania i poszukiwania dźwięków, które nas otaczają. Poznamy instrumenty perkusyjne z różnych stron świata i zastanowimy się jaki instrument, brzmienie czy dźwięk może charakteryzować Waszą dzielnicę.

Zaimprowizujemy i wsłuchamy się w siebie. Sprawdźmy co Wam w duszy gra i co skrzypi w Waszych lasach.

Zapraszam wszystkich ciekawych świata.

Do zobaczenia!

Maksymalna ilość uczestników: 16

Wiek dzieci: 6-10 lat

Czas trwania warsztatu: 1,5h

Warsztaty odbędą się w świetlicy środowiskowej św. Agaty przy Rzymskokatolickiej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Solskiego 2, Katowice - Murcki)

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja dziecka pod adresem mailowym: marlena.hermanowicz@miasto-ogrodow.eu

Zgłoszenia przyjmowane są do 22.05.2017 r.

Obowiązkowa jest obecność jednego z rodziców bądź opiekuna.

 

„Axis mundi. Piosenki ze środka świata” to projekt, którego celem jest integracja społeczności lokalnych za sprawą wspólnie tworzonej muzyki. Kompozycje autorstwa mieszkańców staną się zbiorem unikalnych opowieści o tożsamości, historii i wartościach. Nowymi hymnami dzielnic.
Finałem projektu będzie seria otwartych koncertów poświęconych najmniejszym ojczyznom i dzielnicowym wspólnotom.
Pracę rozpoczynamy od dzielnicy Murcki. W tej krainie naznaczonej szybami górniczymi skrytymi w leśnej gęstwinie stworzymy już w kwietniu orkiestrę dzielnicową, która pod okiem artystów i animatorów przez kilka miesięcy pracować będzie nad słowno-muzyczną opowieścią o Murckach. Do naszej społecznej orkiestry może dołączyć każdy. Niezależnie od kompetencji muzycznych, umiejętności gry na instrumencie. Ponieważ każdy z nas ma w sobie muzykę i potrzebę wspólnego działania. 

 

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2018