Archikosmos

Archikosmos

Premiera filmu

Kiedy: 16 marca 2018, godz. 19
Gdzie: Centrum Sztuki Filmowej – Sala Nostromo

Bezpłatne zaproszenia na film do odbioru w Centrum Informacji Turystycznej (Katowice, Rynek) oraz w Punkcie Kontaktowym Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2).

Pół wieku temu Katowice nie wychowywały astronautów. Produkowały rzesze górników przodowych. W Polsce nie było jednak drugiego miasta o tak pozaziemskich horyzontach.

Choć z orbitalnej perspektywy Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50., 60. i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi, gdy cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu.

Epoka zwana space age – era kosmiczna, pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo. Zresztą, zapytajmy sami siebie: czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego katowicki Spodek jest spodkiem, czemu zawdzięcza kosmiczne kształty i dlaczego zbudowano go akurat tutaj, w przemysłowym centrum powojennej Polski?

Na te pytania postanowili odpowiedzieć dwaj dziennikarze: Marcin Zasada, publicysta Dziennika Zachodniego i autor cyklu "Śląsk, którego nie było" i Marcin Nowak, geograf, bloger, autor przewodników po miastach, którzy odbyli swoistą podróż w czasie, śladem archiwów, niezrealizowanych projektów, pracowni słynnych śląskich architektów, zakamarków zapomnianej architektury, będącej kiedyś dumą powojennego modernizmu. Z tych śladów powstaje fascynujący obraz Katowic, miasta, które w czasach zamknięcia po złej stronie żelaznej kurtyny, było w stanie intelektualnie podążać za najważniejszymi impulsami cywilizacyjnymi na świecie. Dowodem na to jest właśnie kosmiczna architektura. 

W filmie wypowiadają się:

śp. Jerzy Gottfried,

Aleksander Franta,

Jurand Jarecki,

Ryszard Nakonieczny,

Lech Motyka,

Patryk Tomiczek,

Robert Konieczny

i Mirosław Hermaszewski.

 

Scenariusz: Marcin Zasada

Zdjęcia, montaż: Marcin Nowak

Muzyka: Krzysztof Wołoszyn

Dźwięk: Karol Mankiewicz

Korekcja kolorystyczna, oprawa: Marcin Staszewski

Narrator: Jarosław Juszkiewicz

Powrót