Śladami Schuberta i Liszta

Edukacyjny cykl "Szkicownik muzyczny"

Kiedy: niedziela, 13 czerwca, godz. 18
Gdzie: profil facebook Katowice Miasto Ogrodów

W kolejnym szkicu Alicja Przytuła zaprasza na muzyczną przechadzkę po śladach wielkich
romantyków – Schuberta i Liszta. Podejmuje subtelny dialog z odbiorcą, odwołując się do arcydzieła Schubertowskiej liryki wokalnej – pieśni „Auf dem Wasser zu singen”. Dawniej opowiedziana historia błyszczy jak diament w gąszczu romantycznej spuścizny, zarówno
w formie pieśni, jak i Lisztowskiej transkrypcji fortepianowej, wciąż pozostaje sztuką pełną treści, bliską człowiekowi i jego sprawom.

W szkicu wystąpili znakomici artyści: Piotr Banasik, Piotr Kalina i Mirella Malorny-Konopka.

Piotr Banasik – utytułowany polski pianista, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. w Meksyku, w Barcelonie czy w Słupsku. W 2009 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie im. Ferenca Liszta we Wrocławiu.

Piotr Kalina – jeden z wyróżniających się tenorów młodego pokolenia. Uwagę zwraca jego działalność koncertowa (zaśpiewał m.in. w siedzibie NOSPR w Katowicach i w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) oraz konkursowa (jest laureatem II nagrody konkursu Iuventus Canti 2018). Jest artystą wszechstronnym, prezentuje bogaty repertuar operowy, oratoryjno-kantatowy, a także lirykę wokalną.

Mirella Malorny-Konopka – polska pianistka-kameralistka, doktor sztuk muzycznych, obecnie
związana z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. Wielokrotnie
nagradzana w konkursach muzycznych za wyróżniający się akompaniament. Prowadzi ożywioną
działalność koncertową, współpracując ze znakomitymi solistami i zespołami w Polsce oraz za