Małe światy. Apoteoza śmierci pajaca

Małe światy. Apoteoza śmierci pajaca

Wystawa prac Bogny Becker

Bogna Becker – urodzona w 1946 roku w Krakowie, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydziałów Malarstwa i Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, konserwacją, fotografią. Liczne wystawy indywidualne, udział w wielu zbiorowych. Prace w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, we Francji, Włoszech, w Belgii, Skandynawii, Niemczech, Izraelu, USA, Kanadzie.

„W zaraniu wszystkich kultur świata oprócz broni i narzędzi praczłowiek stworzył figurkę -upostaciowanie bóstwa, ale i siebie samego – służącą wielu funkcjom: między innymi w magicznych obrzędach zastępczo składał ją jako ofiarę. To alter ego człowieka stawało się z czasem jego portretem, pierwszym obiektem sztuki i zabawy. Tak powstała figurka – lalka – towarzyszka człowieka i jego losów od dzieciństwa aż do śmierci. Lalki biedne i bogate, prymitywne i te o wyrafinowanych cechach „osobowości”, nagie i ubrane zgodnie z zamożnością właścicieli dzielą losy ich życia i śmierci, noszą stygmaty czasu, zużycia, a także okrucieństwa swoich małych panów. Czasem dziedziczone z pokolenia na pokolenie były ozdobami łóżek, wózeczków dziecięcych, słodkich pokoików dziecka. Stały się najbardziej uniwersalnym symbolem człowieka.
Od wielu lat równocześnie z innymi formami mojej twórczości „buduję” pod symbolicznym przykryciem szklanych kloszy „małe światy” – sceny metaforyczne, trochę jak z teatru lalek. Lalki oraz różne przedmioty znajduję lub kupuję na targach staroci, w antykwariatach, dostaję je od przyjaciół w rozmaitych stanach zachowania.

Tworząc te małe światy, czuję się autorką, reżyserką i scenografką tychże przedstawień. Te „wybawione” lalki wybawiam, dając im nowe życie. One zaś przenoszą symbolicznie prawdę o kondycji, komedii i tragedii ludzkiego życia. Zapraszam."

Bogna Becker

„Jest taki dom na wzgórzu, z pięknym widokiem na Jezioro Dobczyckie. W tym domu mieszka mądra i mocna kobieta. Tam tworzy swoje unikatowe światy. W skali mikro buduje kosmiczne kompozycje. Lalki, szpilki, wstążki, dinozaury, krzesełka, samochodziki, sznurki – wszystko ma swoje miejsce, wszystko jest ukochane i cenne. Tu przypadek lubi bratać się z zamysłem. Strych – zwyczajowo składowisko śmieci – tutaj zamienia się w sanktuarium piękna i wzruszenia. Wszystkie obiekty, jakby czując powagę roli do odegrania, prężą się z dumą i wdzięcznością za tyle uwagi, jaką obdarza je ich pani. Ona bawi się w układanie ich w zaskakujący i jedyny możliwy sposób. Ta pani to Bogna Becker – niegasnąca energia twórcza. To ta, która nie pozwala nikomu nosić swoich bagaży, siatek, a w torbie ma wszytko co potrzebne w podróży. Jest artystką swojego życia. Jej dom, ludzie w nim, zwierzęta, rośliny, przedmioty to opowieść o wrażliwości, miłości i szacunku.”

Zapraszam 
Marlena Niestrój

Gdzie: Galeria Engram
Kiedy: Wystawa potrwa do 7 listopada


Otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 19:00.

Powrót