Polsko-Barcelońskie mecze w latach 1923-2018

Polsko-Barcelońskie mecze w latach 1923-2018

Poznaj historię kontaktów polskich drużyn z FC Barcelona!

 

Wernisaż:

16 października (wtorek), godz. 16

Hol na I piętrze (przy Strefie Centralnej)


Wystawa dokumentuje liczącą dokładnie 95 lat historię spotkań polskich zespołów sportowych z drużynami FC Barcelona. 15 września 1923 r. polska drużyna Cracovi rozegrała pierwszy w historii mecz z drużyną Barcelony, zakończony remisem 1:1.


Na wystawie pokazane zostanie ponad 30 różnego rodzaju koszulek ze spotkań reprezentantów Polski i Hiszpanii. Można zobaczyć między innymi koszulkę Xaviego z meczu FC Barcelona – Legia Warszawa 3:0 na Camp Nou z 2002r., koszulki Leo Messiego, Neymara, Marka Jóźwiaka, Kamila Syprzaka i wielu innych. Warto zwrócić uwagę, że FC Barcelona to nie tylko piłka nożna, ale również takie dyscypliny jak siatkówka, piłka ręczna, koszykówka i nawet hokej.

Autorem wystawy jest kolekcjoner i znawca historii sportu Zbigniew Pawłowski, który jest też autorem albumu na ten temat. 


– Książka „Polsko-Barcelońskie mecze w latach 1923-2018” wydana z okazji wystawy, to już piąta moja publikacja poświęcona historii kontaktów polskich drużyn z FC Barcelona. Książka ukazuje się w szczególnym dla Polski roku – jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. W ciągu tego stulecia, przez 95 lat, polskie kluby spotykały się podczas sportowych rywalizacji z klubem ze stolicy Katalonii. Mam nadzieję, że prezentacja 52 meczów w tej formie spotka się z Państwa życzliwym przyjęciem i pobudzi do dyskusji nie tylko w wymiarze sportowym, ale także międzyludzkim – mówi autor.

 

Wystawę można oglądać codziennie do 21.10.2018 do godz. 20. Wstęp wolny.

 

Powrót