Truskaweczka

Truskaweczka

Wystawa Emilii Ateny Fałek

 

Wernisaż połączony z wykładem:

26 kwietnia, godz. 17.30

Galeria Pojedyczna

 

Gość specjalny: 

Natalia Gruenpeter – doktor nauk humanistycznych, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach: wykład „Zerwane owoce”


Twórczość Emilii Fałek skupia się na badaniu i ilustrowaniu ludzkiego ciała, na odkrywaniu standardów piękna i ludzkiej seksualności. Inspiracje czerpie przede wszystkim z wizerunków Wenus z Willendorfu z okresu paleolitu, symbolu płodności, lub innych starożytnych rzeźb. Elementy te są często zmieszane z rudymentarnymi fallicznymi symbolami inspirowanymi erotycznymi petroglifami, aby stworzyć napięcie, relację między strukturą ciała kobiety i mężczyzny. Stara się również zgłębiać podświadomość wykorzystując ludzką zdolność do rozpoznawania wzorców, w tym celu sięga po elementy tabu związane z cielesnością. 

 

EMILIA ATENA FAŁEK – ur. w 1994 roku w Grecji. Ukończyła szkołę podstawową i średnią w Atenach. Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Na przełomie 2016/2017 uczestniczka programu Erasmus w Porto w Portugalii. 

 

Wystawy:                     
• 2017 – udział w wystawie "Nordalikus" po konkursie studenckim "Nordalia Festival" w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
• 2017 – udział w wystawie prezentowanej na "Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE 2017", The International Conference Centre (MCK)
• 2017 – udział w wystawie malarstwa "Não é sujo, é nevoeiro", University of Porto
• 2015 – ilustracje do książki ”Les non-dits de D.” autorstwa Jérémie Sallustio
• 2015 – udział w wystawie promocyjnej "The Doors of Perception" książki „Trois cent trente-trois trous” autorstwa Jérémie Sallustio
• 2014 – ilustracje do książki Trois cent trente-trois trous autorstwa Jérémie Sallustio

 


„Zerwane owoce” - spotkanie z Natalią Gruenpeter

 

Abstrakt:

Cielesność ujętą poprzez zmiany związane z dojrzewaniem seksualnym często opisuje się językiem, który równie dobrze można odnieść do cyklu życia roślin (np. rozkwitanie, dojrzałość, płodność, przekwitanie). Znaczące skojarzenia erotyczne nasuwać mogą także owoce, które często obsadzane są w roli przedmiotu prowokacji (np. w scenie zjadania bananów przez bohaterkę filmu „Lolita” Adriana Lyne'a), seksualnego gadżetu (jak brzoskwinia w filmie „Tamte dni, tamte noce” Luki Guadagnino) czy „narzędzia pieszczoty” (jak maliny w wierszu Bolesława Leśmiana). Owoce mogą również – niczym Proustowska magdalenka – przywoływać wspomnienia, ale i nasuwać skojarzenia baśniowe (zatrute jabłko) i biblijne (zakazany owoc). Prezentowana w Galerii Pojedynczej „Truskaweczka” swobodnie gra z zarysowanym kręgiem skojarzeń, skłaniając do namysłu nad kulturowymi obrazami dziewczęcości czy kobiecości i łącząc porządki kultury i natury, doświadczenia indywidualnego i zbiorowego, nieświadomego i świadomego, niewinności i seksualności.


 

Praca prezentowana do 22 maja 2018 r.

Kurator: Grażyna Tereszkiewicz

 

Powrót