fragment akwaforty pt. Golgota

Po horyzont

Finisaż wystawy Jacka Szewczyka z cyklu „Magia Warsztatu 2023”

Kiedy: 28.03.2023, godz. 18.00

Gdzie: Galeria Engram

Wystawa „Po horyzont” prezentuje grafiki z ostatnich kilku lat bardzo często tworzące serie ułożonych horyzontalnie kilku odbitek ukazujących wyimaginowane place zabaw, ogrody do uprawiania wszelkich sportów czy hipotetyczną ulicę. Te wszystkie prace są czymś w rodzaju wizualnego pamiętnika minionych emocji i skojarzeń. Symboliczną drogą prezentującą ciągłość upływającego czasu w przestrzeni przedstawiającej chaos powiązań symboli, metafor i przedmiotów, z ich nie do końca rozpoznanym przeznaczeniem. — Prof. Jacek Szewczyk

Jacek Szewczyk urodził się w 1958 r. we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w latach 1977/82 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu — obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem z projektowania graficznego otrzymał w 1982 r. w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Jana Jaromira Aleksiuna i w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Haliny Pawlikowskiej. Od 1982 r. pracuje w ASP we Wrocławiu. W 2003 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie prowadzi Pracownię Rysunku Kreatywnego na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Od 1999 r. do 2005 r. wybrany Prorektorem ASP we Wrocławiu ds. artystyczno/badawczo/naukowych. Od 2005 do 2012 r. wybrany Rektorem ASP we Wrocławiu. Od 2012 r. do 2020 r. wybrany Dziekanem Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów. Poza pracą na uczelni zajmuje się grafiką i rysunkiem. Brał udział w wielu wystawach, konkursach graficznych i rysunkowych w Polsce i za granicą. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Grafiki i rysunki Jacka Szewczyka znajdują się w zbiorach: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu, Gabinecie Rycin Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Regionalnego w Bydgoszczy, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu nad Wisłą, Boras Kunstmuseum — Szwecja, Norrbottens Lans Landsting – Lulea — Szwecja, Botkyrka, Lulea i Falun Kommun — Szwecja, Grafikens Hus Mariefred — Szwecja oraz kolekcjach prywatnych.

*Magia Warsztatu – wieloletni cykl organizowany wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, prezentujący artystów „zafascynowanych dyscypliną klasycznego warsztatu, przy tym eksplorujących jego nowe walory i możliwości” (Jan Szmatloch).

Grafika w tytule strony: Fragment akwaforty pt. Golgota, 2020 (46,5x38 cm).