22 Sierpnia 2017 roku

Wystawa pracy w Galerii Pojedynczej

Gdzie: Galeria Pojedyncza, Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2
Kiedy: wernisaż: 14 września, godz. 17.30, praca prezentowana do 26 września

Mateusz Kokot w swojej twórczości graficznej oraz wideo koncentruje się na sferze styku i przenikania rozmaitych form organicznych, chociaż  pochodzenie ich jest niejednokrotnie nie-ludzkie bądź problematyczne. Artysta inspiruje się m.in. teorią ewolucji, a w szczególności zaistniałym w jej obrębie konceptem, zakładającym wspólną zasadę i mechanizm powstawania żywych organizmów, który nosi nazwę „Teorii rekapitulacji”. Ta ostatnia jest próbą morficznego uporządkowania świata ożywionego, przy czym postuluje ona analogię procesu budowy pojedynczego organizmu i historii życia. Tytułowe „crawlersy” to zmultiplikowane ludzkie ciała, które pod wpływem ruchu zaczynają przybierać abstrakcyjną i organiczną formę, przypominającą strukturą prymitywne organizmy  - np. wije, robaki itp. Głównym inicjatorem tej transformacji jest ruch – ciało ludzkie, poruszając się, rozciąga się i kurczy, ciągle zmieniając swój kształt. Poszczególne segmenty tych kreacji wyglądem swym bliskie są modułowej konstrukcji kręgosłupa, żeber czy grup mięśni. Każdy organizm nosi w sobie ślady przeszłości. Wspomniana pamięć, osadzona w organicznej formie, jest dla artysty jednocześnie punktem wyjścia, jak i wektorem dalszych wizualnych poszukiwań.

Wystawy:

2015 - Wystawa finalistów Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki Polskiej 2015, Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
2016 - Wystawa finalistów Digital Art Attack Festival- Telpod Kraków
2017 - Wystawa finalistów 10-tej edycji Biennale Grafiki Studenckiej, Galeria Miejska Arsenał, Poznań; Wystawa finalistów konkursu Grand Prix Grafika Roku, ASP Kraków; Wystawa finalistów XVI edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii- 2017 Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa

Osiągnięcia:
- Nagroda rektora ASP Kraków, Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej w ramach MTG, Kraków 2015
- II miejsce na Digital Art Attack Festival – Kraków
- Finalista konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2017