(NIE)OBECNOŚĆ

Kiedy: 3 sierpnia 2017 - 6 września 2017
Gdzie: Galeria Pojedyncza, Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2

Na wernisaż zapraszamy 3 sierpnia  o godz. 17.30

„W swoim malarstwie na płaszczyźnie tematycznej często wracam do okresu mojego dzieciństwa. Wszystko zaczęło się od intensywnych i powracających snów. Mój mózg niezwykle szczegółowo odtwarzał wnętrze rodzinnego domu i przedmioty w nim pozostawione. We śnie znów byłam małą dziewczynką. Przemieszczałam się po wnętrzu domu i wiedziałam, że jestem tam po raz ostatni (gdy jako dziecko wyprowadzałam się z tego domu z rodzicami, nie wiedziałam, że minie blisko 10 lat, nim znów go odwiedzę, jak również nie wiedziałam, co stanie się później z naszą rodziną). W głowie miałam tylko jedno pragnienie: zapamiętać jak najwięcej szczegółów tego miejsca i wybrać tylko jeden przedmiot, który zabiorę ze sobą do nowego domu. W każdym następnym śnie dotykałam kolejnych przedmiotów i szukałam tego jedynego.

Malując ze zdjęć pochodzących z albumu rodzinnego, próbuję oddać klimat wspomnień i aurę snu. W obrazach często występuję, jako mała dziewczynka. Analizuję na nowo okoliczności wydarzeń, postaci, biorące udział w danym wydarzeniu z historii mojego dzieciństwa; wplatam swój komentarz (wnioski dorosłej już kobiety), tworzę opowieści bardzo subiektywne. Prace sprawiają wrażenie niedokończonych, przerwanych nagle narracji (jak we śnie). Za pomocą koloru, tajemniczego światła i tkanki malarskiej powstaje moja, szeptana cicho historia”. (Justyna Korzeń)

Twórczość artystyczna Justyny Korzeń – zarówno realizowana w mediach graficznych jak i w malarstwie – podejmuje wątki genealogiczne i tożsamościowe, jest bowiem przede wszystkim próbą refleksyjnego opisu swojego miejsca w czasie i przestrzeni. Artystka w tym celu dokonuje zabiegów retrospekcyjnych i tworzy świat w relacji do własnego dzieciństwa, chociaż jest to ogląd przefiltrowany przez doraźne już emocje i teraźniejszy punkt widzenia. Symptomatyczne, że strategia ta jest poparta analizą zarówno fotografii, jak i cytatami oraz kliszami o zdecydowanie onirycznej proweniencji. W rezultacie powstałe prace reprezentują rzeczywistość na różnych poziomach. Interesujący jest wreszcie zabieg konfrontowania realnego i nierealnego na poziomie samego medium, co uwidacznia się poprzez stosowanie obrazu pozytywowego jak i negatywowego oraz zacieraniu lub wręcz rezygnacji ze szczegółów, np. twarzy.

Justyna Korzeń  -  studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Grafika (specjalność - Grafika Warsztatowa).  Nagrody i wyróżnienia: II miejsce w kategorii rysunku na 12. Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Bielsku- Białej.  Wyróżnienie w kategorii rysunku na 12. Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Bielsku- Białej. Wystawy indywidualne: Mysłowice 2016 r. w Pan Wiking Cafee. Wystawy zbiorowe: Wystawa studentów ASP z pracowni prof. Jacka Rykały, Galeria Elektrownia, Czeladź, 2016 r. Wystawa pokonkursowa 12. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Bielsku- Białej.