Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców
 

14 Czerwca 2017 roku

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców

Zapraszamy do Strefy Centralnej na pokaz filmu i dyskusję. Wstęp wolny

 

W imieniu artystki Izy Rutkowskiej, Medialabu Katowice i autorów projektu Plac na Glanc zapraszamy na pokaz filmu Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców.

 

 

Dokument Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców jest filmową relacją z działań artystki Izy Rutkowskiej na wrocławskim "Trójkącie", które miały na celu integrację jego mieszkańców. Film pokazuje, że mimo różnic w poglądach i sposobie życia można się zjednoczyć i zrobić coś, z czego wszyscy będą mogli czerpać korzyści. 

Dokument będzie gościł w 12 miastach Polski, za każdym razem inicjując dyskusję z lokalnymi animatorami/osobami prowadzącymi procesy rewitalizacyjne. Katowice Miasto Ogrodów jest jednym z miejsc pokazów.

 

W katowickim panelu dyskusyjnym wezmą udział:

Paweł Jaworski (moderator)
Iza Rutkowska (uutorka filmu Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców)
Marcin Bazylak (Pełnomocnik Prezydenta Dąbrowy Górniczej)
Kasia Pełka (Wzorro Design)
Grzegorz Layer (projektant w projekcie Plac na Glanc) 

Spotkanie będzie pretekstem do szukania odpowiedzi między innymi na pytania o to jak rozpocząć mikrozmiany społeczne; czy poprzez działania artystyczne, animacyjne czy lepiej rewitalizację? Skąd pozyskać na nie środki? Jakie szanse i zagrożenia może przynieść tego typu inicjatywy? ...


Iza Rutkowska - założycielka Fundacji Form i Kształtów. Tworzy interaktywne projekty. Mobilizuje do dialogu. Swoimi działaniami stara się zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Współpracuje z samorządami miast, wieloma organizacjami pozarządowymi,domami kultury oraz galeriami sztuki w kraju oraz zagranicą. 

Pierwszy raz pojawiła się na jednym z wrocławskich podwórek latem 2015 roku, kiedy rozpoczynała współpracę z Europejską Stolicą Kultury i projektem Wrocław – wejście od podwórza. Artystka, chodząc od drzwi do drzwi, opowiadała o swoim projekcie, nierzadko spotykając się z niedowierzaniem, czasem negatywnymi reakcjami. Z czasem jednak lokatorzy zaczęli uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach organizowanych wokół przeskalowanej zabawki, czyli ogromnego jeża. Na początku część mieszkańców zintegrowała się wokół niego, następnie pojawiło się wiele lokalnych inicjatyw oraz film, który opowiada o tym, co z nich wynikło. Więcej: http://bit.ly/2rV06i8
 

Powrót

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017