30 Marca 2017 roku

Wystawa grafik Krzysztofa Tomalskiego

Krzysztof Tomalski „Za wielkim oknem”  - wysatwa w ramach cyklu „Mistrzowie warsztatu”

Gdzie: Galeria Engram, Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2
Kiedy: 1.04 - 4.06 2017, na wernisaż zapraszamy 11 kwietnia o godz. 18

Kurator wystawy: Marcin Białas

Za wielkim oknem

„Wybór grafik do wystawy, to pewnego rodzaju eksperyment. Do kilku starszych, wybranych z zamkniętych już dawno cykli wielokrotnie analizowanych dołączyłem sporą część zupełnie nowych, gorących jeszcze grafik, kończonych w styczniu i lutym 2017 roku. Wiele z nich jest zalążkiem nowych serii i mam nadzieję klarującej się, szerszej całości. Być może powinienem z nimi poczekać na dokończenie następnych, żeby zamknąć całą serię i dopiero wtedy je pokazać wszystkie razem ale zamykanie czegokolwiek jest dość względne i może się rozciągnąć w czasie do tego stopnia, że grafiki zrobione teraz nie będą wówczas tak bliskie. W tym świetle jakoś nie mogę się oprzeć okazji upublicznienia i pokusie świeżych bułeczek. W żadnym wypadku, jako autor, nie zamierzam jednak analizować ich treści. Zrobią to niebawem inni. Tu niech mówią same obrazy.”

Krzysztof Tomalski

Urodzony w 1963 roku w Gorlicach. W latach 1978 – 1983 kształci się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Od 1983 roku realizuje studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana w 1989 roku. Od tej daty związany nieprzerwanie z Pracownią Miedziorytu w Katedrze Grafiki Warsztatowej ASP w Krakowie uzyskując tam kolejne stopnie naukowe. Obecnie profesor i kierownik Pracowni Miedziorytu. W latach 2008 - 2016 dziekan Wydziału Grafiki. Prowadzi również Pracownię Grafiki w Instytucie Pedagogicznym PWSZ w Nowym Sączu. W latach 2009 – 2013 pełnił funkcję członka zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Od 2016 roku członek zarządu International Academic Printmaking Alliance w Pekinie.

Od ukończenia studiów stworzył kilkanaście cykli graficznych w technikach akwaforty, linorytu a przede wszystkim we własnych technikach wklęsłodrukowych: tłustym odprysku, tincie piaskowej, alintaglio. Zaprezentował je na 40 wystawach indywidualnych i ponad 300 wystawach zbiorowych, w tym międzynarodowych o charakterze konkursowym (Niemcy, USA, Tajwan, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Węgry, Szwecja, Belgia, Francja, Włochy, Brazylia, Ukraina, Macedonia, Rosja, Kanada, Japonia, Chiny, Norwegia, Belgia, Indie). Zdobył ponad 20 nagród i wyróżnień. Jego prace zasilają liczne prywatne i publiczne zbiory, min.: Muzeum Narodowe w Krakowie; Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; The Polish Museum of America, Chicago, USA; Gabinet Rycin PAN w Krakowie; Yunnan Museum, Kunming City, Yunnan, Chiny; Printmaking Museum in Shensen, Chiny; Museum of Paper, Kanagawa, Japonia; Fundacja Witryna, Leiden, Holandia; Zbiory: ZPAP, SMTG, ASP i UJ w Krakowie.