Tranströmer: Improwizacje — Trzaska | Trela | Chór Polskiego Radia

Muzyczny finał Dni Tranströmerowskich w Katowicach

Mikołaj Trzaska (improwizacje)

Jerzy Trela (recytacja)

Maria Dębska (recytacja, fortepian)

Anna Zawisza (śpiew)

Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego

Wyjątkowe wydarzenie poświęcone postaci Tomasa Tranströmera – szwedzkiego pisarza i poety, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2011 r.

Na program koncertu złożą się chóralne utwory do poezji noblisty w wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod batutą Szymona Wyrzykowskiego.

Śpiewanym w oryginale wierszom towarzyszą symultanicznie wyświetlane przekłady na język polski autorstwa Magdy Wasilewskiej-Chmury i Leonarda Neugera. Wiersze Tomasa Tranströmera przeczytają Jerzy Trela oraz Maria Dębska, która zasiądzie również za fortepianem.

W całość zepną je improwizacje znakomitego saksofonisty i klarnecisty jazowego Mikołaja Trzaski. Założyciel grupy Miłość, która stała się szybko jednym z filarów tzw. sceny yassowej, współpracuje też z innymi, znakomitymi jazzmanami. Na początku XXI wieku jego muzyka zaczęła penetrować obszary kultury klezmerskiej. Znany także ze współpracy z reżyserem Wojciechem Smarzowskim, do którego filmów skomponował muzykę. W marcu br. otrzymał Orła w kategorii Muzyka filmowa za film "Wołyń".

- Poezja Tomasa Tranströmera jest wizjonerska i poruszająca. Jego wiersze są dla mnie jak powieść. Przygotowując się do tego projektu staram się przeżyć każdy z nich. Najważniejsze dla mnie jest to, na ile ich treść jest w stanie wywołać we mnie wrażenia, które będę mógł wyrazić w formie muzyki. Ale ostatecznie nie wiem, co wydarzy się na scenie. Będę trochę jak komandos zrzucony na spadochronie na nową ziemię – mówi Mikołaj Trzaska.

Rezerwacje: bow@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 31,32

Bilety w cenie 10 i 20 zł do kupienia w portalach: ticketportal.pl, ticketpro.pl i kupbilecik.pl

Gdzie: Sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2
Kiedy: 23 kwietnia 2017, godz. 19.15