O wolność

27 Marca 2017 roku

O wolność

Festiwal piosenki

Walka z systemem komunistycznym prowadzona była również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stawali się bardami opozycji. Ich twórczości i jej wpływu nie da się przecenić. Celem konkursu, który odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie tych jakże ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Konkurs skierowany jest do grup młodzieżowych lub pojedynczych wykonawców, zarówno amatorów jak i skupionych wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. Przed festiwalem zaprosimy uczestników na prelekcję dotyczącą twórczości opozycyjnych artystów.

Gdzie: Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10
Kiedy: 21 kwietnia 2017, godz. 9.30-17.00